Okamura (SPD): Pro boj s terorismem není třeba okupovat cizí země

23.10.2018 16:59 | Zprávy

Projev na 20. schůzi Poslanecké sněmovny 23. října 2018 - návrh na projednání sankcí vůči Saúdskoarabskému království

Okamura (SPD): Pro boj s terorismem není třeba okupovat cizí země
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura

Vážené dámy a pánové,

jménem SPD navrhuji jako mimořádný bod v programu projednání sankcí vůči Saúdskoarabskému království, a to, aby se Poslanecká sněmovna připojila k iniciativě německé vlády, která zastavuje dodávky zbraní Saúdskoarabskému království, a současně i výzva naší vládě, aby iniciovala uvalení ekonomických sankcí na Saúdskou Arábii ze strany celého společenství EU, a to nejen pro jednotlivý zločin saúdskoarabské vlády, ale z důvodu dlouhodobé podpory terorismu, pro státem dlouhodobě organizované a prokázané zločiny mučení, pro bestiální středověké vraždění, pro nedodržování lidských práv definovaných ve Všeobecné deklaraci lidských práv schválené Valným shromážděním Organizace spojených národů.

Pakliže budete s tímto bodem souhlasit, tak ho navrhuji zařadit dnes již po tom jednom pevně zařazeném bodu.

Vážené kolegyně a kolegové, Saúdská Arábie je naším údajným spojencem a je důležité zdůraznit v současnosti také největším odběratelem zbraní z ČR. Současně je také jednou z nejzvrhlejších a nejnebezpečnějších diktatur na této planetě, podporuje terorismus na celém světě a je prokázané, že krom jiného financuje i jinak podporuje Tálibán, který vraždí naše vojáky. Podle výroční zprávy Amnesty International za rok 2016 až 2017- cituji: "Orgány Saúdské Arábie na základě nejasného obvinění vážně omezily práva na svobodu projevů, sdružování a shromažďování, zadržovaly a uvězňovaly kritiky současné vlády, obránce lidských práv, aktivisty za práva menšin. Praktiky mučení a jiného špatného zacházení se zadrženými jsou stále velmi časté zejména během výslechů. Ženy čelily diskriminaci jak v právu, tak v praxi a byly nedostatečně chráněny před sexuálním a jiným násilím. Soudy rozhodly o mnoha rozsudcích smrti, včetně nenásilných trestných činů, a také proti mladistvým pachatelům, což vedlo k desítkám poprav. Koaliční síly vedené Saúdskou Arábií se v Jemenu dopustily vážného porušování mezinárodního práva včetně válečných zločinů." Konec citátu z výroční zprávy Amnesty International za rok 2016/2017.

V říjnu v roce 2016 požádal výbor OSN pro práva dítěte vládu Saúdské Arábie, aby okamžitě zastavila výkon rozsudku trestu smrti těch, kteří v době údajného spáchání trestného činu byli nezletilí. Výbor dále požadoval okamžitě propustit všechny děti odsouzené k trestu smrti po nespravedlivých procesech a zmírnit tresty ostatním odsouzeným. Amnesty International dále informuje, že - cituji: "V rámci dostupných zdrojů je nepopíratelné, že Saúdská Arábie podporuje svými jednotkami mnohé milice a skupiny operující v oblastech konfliktů na Blízkém východě, jako je Irák, Sýrie nebo Jemen."

Od doby vypuknutí občanské války v Iráku v roce 2011 se tato podpora postupně rozšiřovala na ostatní oblasti - Tunisko, Libye, Bahrajn, Libanon, Maroko - ve kterých vypukly konflikty mezi šíity a sunnity.

Dámy a pánové, čím dál více se objevují různé zdroje informací o tom, že Saúdská Arábie se podílí na podporování extremismu a terorismu v Evropě a na jiných kontinentech světa.

V roce 2014 do světa pronikly informace z kanceláře americké prezidentské kandidátky Clinton, bývalé ministryně pro zahraniční věci v USA, které uvádějí, že - cituji: "Saúdská Arábie představuje klíčovou finanční podporou pro Al-Káidu, Tálibán a teroristickou organizaci Laškar-e-Taíba v Pákistánu." Doplňme, že sluníčková Hillary si samozřejmě přála, aby Saúdi s podporou terorismu nepřestávali. Úřad pro boj proti terorismu ministerstva zahraničí USA v loňské zprávě už oficiálně uvádí, že za posledních dvacet pět let Saúdská Arábie podpořila desítkami miliard amerických dolarů financování extremistických skupin po celém světě.

Pro boj s terorismem není třeba okupovat cizí země. Oběti našich vojáků v Afghánistánů jsou v tomto ohledu naprosto zbytečné, jestliže současně fakticky a reálně podporujeme terorismus tím, že dodáváme zbraně tomu, kdo terorismus po celém světě šíří a přímo financuje a jinak podporuje vrahy našich vojáků. To, že dodávkami zbraní podporujeme také prokazatelné válečné zločiny Saúdů v Jemenu, je další zásadní fakt pro naše rozhodování.

Vážené dámy a pánové, pakliže byste s námi tento navrhovaný bod hnutí SPD odsouhlasili, tak navrhujeme toto usnesení Poslanecké sněmovny, o kterém bychom hlasovali: "Poslanecká sněmovna žádá vládu České republiky, aby její zástupci v Evropské komisi iniciovali a podpořili projednání a schválení ekonomických sankcí vůči Saúdskoarabskému království, jejichž zrušení by bylo podmíněno ukončením podpory terorismu a teroristických ideologií a dodržováním Všeobecné deklarace lidských práv OSN."

Mohla by tam být doplněna ještě druhá věta: "Poslanecká sněmovna ukládá Ministerstvu průmyslu a obchodu, aby připravilo návrh zákona, který zakazuje přímý či nepřímý prodej, dodávky, převod nebo vývoz zbraní a souvisejícího materiálu všeho druhu včetně zbraní a střeliva a vojenského vybavení do Saúdské Arábie z České republiky."

Děkuji za pozornost.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Kordová Marvanová: I justice říká, že to je formulováno špatně

22:33 Senátorka Kordová Marvanová: I justice říká, že to je formulováno špatně

Projev na 5. schůzi Senátu ČR 22. ledna 2025 k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 65/2022 Sb., o…