STAN: Jdeme do zápasu o radnice všech krajských měst

04.09.2018 21:15 | Zprávy

Počínaje úterým 4. září vstupuje hnutí Starostové a nezávislí do horké fáze kampaně před podzimními komunálními a senátními volbami. Celkem podávají zástupci STAN na 1 300 kandidátních listin. Zároveň se STAN zavazuje, že nejpozději do konce roku navrhne v Poslanecké sněmovně změny zákonů, které zlepší život v obcích a městech.

STAN: Jdeme do zápasu o radnice všech krajských měst
Foto: STAN
Popisek: STAN

„Hnutí Starostové a nezávislí má jasnou základnu na komunální úrovni. Tyto volby jsou proto pro nás klíčové. V těchto volbách už více než dříve kandidujeme i ve větších nebo statutárních městech. Už dávno nejsme jen hnutí venkova,“ říká 1. místopředseda STAN a volební lídr pro komunální volby Vít Rakušan.

Hnutí STAN podalo samo nebo v koalici na 900 kandidátních listin. Spolu s hnutím Starostové pro Liberecký kraj (SLK) a s kandidátními listinami, které podali zástupci STAN pod hlavičkou místních uskupení, vyšplhalo toto číslo na zhruba 1 300.

STAN kandiduje ve všech krajských městech. Nejvíce kandidátních listin podal ve Středočeském a Jihomoravském kraji.

„Nejde jen o to, získat větší podíl na správě obcí a měst. Chceme ještě zlepšit život v nich. Proto podáme jako poslanecký klub ještě několik návrhů zákonů, které obyvatelům obcí a měst pomohou,“ doplňuje předseda hnutí STAN Petr Gazdík.

Předně by rád STAN posílil rozpočty obcí a měst v oblasti školství a péče o seniory trvale žijící v dané obci.

„Senioři si naši pozornost zaslouží. Nejde jen o domovy pro ně, ale o denní vyžití seniorů a možnost pestré činnosti pro léta odpočinku,“ vysvětluje Vít Rakušan.

Podle STAN by dále obce a města měla mít minimálně poradní hlas při rozhodování o sociálních dávkách. Potřebnost žadatele lépe posoudí místní samospráva než úředníci vzdálení desítky kilometrů.

V rámci decentralizace chce STAN také zahájit diskusi o přesunu některých centrálních úřadů, které nemusejí mít bezpodmínečně sídlo v metropoli, do krajských měst.

A konečně STAN neopouští myšlenku zavést právo domovské příslušnosti, podle kterého by občan mohl (ale nemusel) o příslušnost k obci požádat a ze kterého by vyplývaly příslušné výhody: přednostní právo ve školce a škole pro jeho děti, jistota pomoci obce v případě nouze apod.

„Velký význam přikládáme i senátním volbám. Zvláště dnes, kdy se Senát stává významnou ústavní pojistkou proti lidové tvořivosti a různým nápadům, které by rády zavedli centrální rozhodování a omezili demokratickou diskusi. Senát je zkrátka pojistka proti zavedení autokracie,“ zdůrazňuje Petr Gazdík.

Do senátních voleb STAN vyslalo samo nebo v koalici 11 kandidátů: Jiřího Drahoše (Praha 4), Mikuláše Beka (Brno-město), Jiřího Šestáka (České Budějovice), Zdeňka Hrabu (Benešov), Miroslava Balatku (Sokolov), Hanu Žákovou (Třebíč) a Boba Fliedra (Svitavy), Pavel Dungl (Praha 8), Herbert Pavera (Opava), Libor Lukáš (Zlín), Jan Tecl (Chrudim).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

Stává se snad ODS populistickou stranou?

Co si jako člen ODS myslíte o slibu Fialy, že když bude ODS u moci, budeme mít do několika let platy jako v Německu? Protože snad všichni ekonomové a odborníci tvrdí, že je to nereálné. A já se ptám, zda nemyslíte, že takové prohlášení straně jen škodí, protože je evidentní, že jde v lepším případě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Michálek (Piráti): Je potřeba, aby nad oligarchy byla kontrola

15:14 Michálek (Piráti): Je potřeba, aby nad oligarchy byla kontrola

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 4. prosince 2024 - požadavek objasnění schůzky premiéra Fi…