Vích (SPD): Na povodně z EU nepůjde nic

07.10.2024 10:21 | Monitoring

Povodně nejsou až tak překvapivé, pravidelně nastávají, je třeba mít na živelní pohromy dostatečné finanční rezervy. Státní rozpočet by vždy měl mít takovou rezervu, aby zvládl i situace typu povodní, velkých veder nebo třeba rozsáhlých vichřic (viz před časem na Slovensku polom v Tatrách).

Vích (SPD): Na povodně z EU nepůjde nic
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Radovan Vích

To jsou záležitosti dlouhodobě nepředvídatelné, v konkrétním případě, ale už jen z hlediska statistiky lze předvídat, že v Čechách, na Moravě a ve Slezsku prostě lze počítat s tím, že velké letní vedro nastane zhruba jednou za sedm až devět let, podobně povodeň většího rozsahu, vichřice s většími polomy jsou také asi jednou za desetiletí, ty menší i jednou za dva roky.

Navíc perfektně mají podobné přírodní jevy zmapované pojišťovny, tedy by nebylo od věci je při plánování krizových rezerv přizvat, aby poskytly odborné rady v tomto směru. Ideální by tedy bylo je požádat o názor při přípravě státního rozpočtu, třeba prostřednictvím České asociace pojišťoven nebo prostřednictvím pracovní skupin. Podobně je důležité brát v potaz odborný názor Státní správy hmotných rezerv a Hasičského záchranného sboru, kteří takovou krizi musí v praxi řešit.

Větší zapojení Armády ČR jako dříve by pomohlo

V dřívějších krizích jsme viděli větší zapojení Armády ČR, ať již s použitím víceúčelových vrtulníků, které právě mají schopnosti i takového mírového využití v případně živelních pohrom. Dříve vždycky byla Armáda ČR jedním z prvních sborů, který se do takových krizí zapojoval. Při letošní povodni bylo zapojení Armády ČR spíš menší, problémy s povodněmi trvaly od cca 13. září, ale o větším zapojení AČR se debatovalo až od pondělí 16. září, tedy v podstatě až v době ústupů povodní při odstraňování nastalých škod.

Ing. Radovan Vích

  • SPD
  • Člen předsednictva hnutí SPD, předseda RK SPD LBK
  • poslanec

Je tedy otázkou, nakolik vybavení Armády ČR právě pro pomoc při živelních pohromách poškodilo jeho bezuzdné zasílání na Ukrajinu. Tedy od února 2022 ČR poskytla kromě cca 122 miliard korun vyčíslitelné pomoci Ukrajině (včetně záruk na půjčky), včetně asi 52 miliard na sociální dávky typu hmotná pomoc, příspěvek na ubytování, poskytla i rozsáhlou zbrojní pomoc a „vyčistila si tím zbrojní sklady“ i od techniky, která by se mohla hodit při živelních katastrofách. To se teď jasně ukázalo. O výdajích hovoří také ve své zprávě i Institut pro světovou ekonomiku v německém Kielu.

EU nic neposlala a rezerva byla minimální

Anketa

Obáváte se odklonu České republiky od jádra EU?

hlasovalo: 11772 lidí

Hnutí SPD vidí, že vláda Petra Fialy bohužel vůbec nepřemýšlela nad tím, že by se nějaká přírodní katastrofa na území ČR v roce 2024 mohla přihodit, a nenechala tedy dostatečnou rezervu na pokrytí neobvyklých výdajů. Lidové noviny 27. září uvedly: „Co se týče zákona o rozpočtových pravidlech, ten žádá, aby bylo do vládní rozpočtové rezervy určeno aspoň 0,3 procenta celkových výdajů. Letošní rozpočet obsahoval ve skutečnosti 0,5 procenta (necelých 12 miliard korun). … S otazníkem je nejen částka, vložená do rezervy na počátku roku, ale také zacházení s rezervou v průběhu daného roku. A tady už chvála vládního postupu bohužel končí. Podle dostupných informací totiž v okamžiku příchodu povodní byla letošní rezerva už téměř vyčerpaná…”

Článek uvádí, že část šla na pomoc krachující Liberty Ostrava. Ale další část textu vyznívá hůř: „ Vedle toho si ale členové vlády šli do rezervy „uloupnout trochu perníčku“ například na hrazení některých nákladů, spojených s dopady války na Ukrajině. A u těch je silné podezření, že o nečekané výdaje tak úplně nešlo.”

Bylo oznámeno, že Evropská unie přispěje České republice 2 miliardy euro (50 miliard korun), jak tvrdil premiér Petr Fiala po jednání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Nakonec se ale ukázalo, že to nejsou „nové” peníze, ale jen se mají přerozdělit finanční prostředky, České republice už přidělené. Tedy že je stát bude muset přesunout z jedněch projektů na rekontrukci a pomoc po povodních.

Jak uvedly Novinky.cz 29. září 2024, „očekávanou padesátimiliardovou pomoc na odstraňování povodňových škod Evropská unie Česku nepošle. Jak se ukázalo, peníze na obnovu po povodních bude nutné vzít ze současných programů, které nám už EU dříve přiklepla. Kolik bude moci vláda takto využít a jak rychle, je otázkou.”

Takže to jenom k tomu, jak nám EU pomáhá. Nepomáhá a nařizuje nesmysly. To je celé. Má cenu v takovéto EU setrvávat, když se stará pouze o sama sebe, Ukrajinu, Green Deal a Migrační pakt EU?

Článek byl převzat z Profilu Ing. Radovan Vích

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kukla byl položen dotaz

EET

Pane Kuklo, o co opíráte vaše tvrzení, že by EET do státního rozpočtu přineslo desítky miliard? Víte, jak to chodí? Buď za něco zaplatíte méně, a bez papíru nebo více s papírem. Co myslíte, že si většina lidí, co počítá každou korunu vybere? A co tedy řeší EET? Já vám to řeknu, vůbec nic.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 2 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Hejtmanka Mračková Vildumetzová: Trafiky u nás už nepojedou

14:07 Hejtmanka Mračková Vildumetzová: Trafiky u nás už nepojedou

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k rozdělení kompetencí ve vedení Karlovarského kraje