Ještě rok s touto vládou? Proboha, jen to ne, zní ze SPOZ

23.06.2013 16:04 | Zprávy

Vládní věci se daly do pohybu, prezident se schází s lídry parlamentních stran, takže jednání a vyjednávání jsou v plném proudu. Závěr ale bude stejně patřit prezidentovi, který pověří „někoho“ sestavením vlády. Vyhoví prezident těm 63 % lidí, kteří si přejí předčasné volby, zvolí vlastní řešení, či akceptuje nabídku koalice? Na to jsme se mj. zeptali osobností Strany práv občanů – zemanovci (SPOZ).

Ještě rok s touto vládou? Proboha, jen to ne, zní ze SPOZ
Foto: Hans Štembera
Popisek: Do čela SPOZ byl zvolen Zdeněk Štengl

ParlamentníListy.cz položily čtyři stejné otázky exministrovi vnitra Martinu Pecinovi, senátoru Vladimíru Drymlovi a místopředsedkyni SPOZ Ditě Portové. Chtěli jsme vědět, jak hodnotí současnou vládní situaci, zda je SPOZ připravena i pro případ předčasných voleb, zda Miloš Zeman akceptuje koaliční návrh, nebo upřednostní vlastní zdravý rozum, a jak vnímají osobnosti SPOZ Miroslavu Němcovou, která v minulosti napadala během prezidentské kampaně nejen Miloše Zemana, ale i členy jeho rodiny.

Proč si ODS myslí, že má právo sestavovat vládu?

Pokud jde o vládní „tanečky“, Martina Pecinu prý pobavilo, že koalice rozhoduje o tom, že premiér bude z ODS. „Nechápu, proč si myslí, že na to mají nárok? Nárok postavit premiéra má přece sociální demokracie, která volby vyhrála,“ připomíná Pecina. Nechápe prý, kde bere ODS tu smělost. „Volby nevyhrála, koalici už možná také nemají a bůhví, jestli seženou dohromady většinu, takže nevím, proč by jim měl pan prezident dávat další šanci. Je to na panu prezidentovi, ale tyto 'tanečky' jsem prostě vůbec nepochopil,“ komentuje současný stav Martin Pecina.

Když to prý sleduje v médiích, tak mu to přijde takové „veselé“, i když pro národ a pro českou ekonomiku je to tristní už sedm let. „A je to kvartál od kvartálu horší,“ dodává. Podle Martina Peciny, který pracuje ve Vítkovických železárnách, je situace jejich velkého podniku ještě relativně dobrá, protože mají svůj zahraniční export zajištěn. „Když se ale podíváme na menší firmy, které jsou více závislé na domácím trhu, tak ty jsou v katastrofální situaci,“ říká bývalý ministr vnitra.

Z představy, že vláda pokračuje, běhá Pecinovi mráz po zádech

„Mám-li hodnotit zásahy policie jako bývalý ministr vnitra, mohu tak udělat, až uvidím, co budou na ty zadržené reálně mít,“ říká Martin Pecina. Zatím to prý všechno vypadá zvláštně. Připouští ale, že to může být taktika trestního řízení. „Teprve, až bude všechno na stole, tak se k tomu lze vyjádřit,“ míní Pecina. Jak dodává: „Zatím jsou všichni chytří. Tu někdo říká, že je to neadekvátní, tu zase, že adekvátní. Zatím to neumím posoudit, protože zveřejněných informací je z pochopitelných důvodů velmi málo,“ říká k policejnímu zásahu na vládě a v dalších případech Martin Pecina.

Pokud jde o variantu dalšího fungování republiky, je Martin Pecina přesvědčen, že nejčistším řešením by samozřejmě bylo rozpuštění se Parlamentu a předčasné volby. „Když si představím, že by měla pokračovat vláda v tomto složení, jen s jiným premiérem, běhá mi mráz po zádech,“ říká Pecina. „Proboha, jen to ne, aby pokračovali další rok v tom, co dělají,“ dodává. Pokud jde o úřednickou vládu, bude podle něj odsouzena k tomu, aby dělala jen nějaká administrativní rozhodnutí, ale nic zásadního prý stejně neudělá. „Viděl bych to na tři, čtyři měsíce přechodné vlády a pak nové volby, protože nechat tam ještě další čtyři měsíce Nečase s touto vládou je naprosto nepřijatelné,“ říká Pecina rezolutně.

Akceptování návrhu koalice na sestavení vlády je možné, ale nelogické

Na dotaz redakce, zda podle něj bude prezident akceptovat návrh koalice na složení vlády nebo se rozhodne pro vlastní model, se Martin Pecina zasmál. „Ale já opravdu nevidím důvod, proč by měla mít zrovna ODS nárok sestavovat vládu,“ říká Pecina. Chápal to prý v roce 2010, kdy přišli a řekli – my máme 118 hlasů, což byla, jak říká, velká síla. Připomněl, že prezident Václav Klaus jednal i s Bohuslavem Sobotkou, zda se nechce pokusit vládu postavit. „Sobotka tehdy řekl, že nechce, ale to bylo tehdy. Dnes opravdu nechápu, proč by měla zrovna ODS stavět vládu. To mi hlava nebere,“ připomněl Pecina události před třemi lety.

Má-li prý koalice ještě 101 hlasů, ať to prý předvede, ale jinak prý nemá vůbec nárok. „Budou-li mít většinu, pak je možná pan prezident vyslyší, ale jako logický krok to nevidím. Myslím, že by se o to měl pokusit Bohuslav Sobotka,“ říká bývalý sociální demokrat, nyní příznivec SPOZ, Martin Pecina. „Nebo najde pan prezident jiné přechodné řešení,“ dodává s důvěrou.

Lidsky je Němcová podle Peciny velmi slušná, exekutivu ale nezná

Názor Martina Peciny na předsedkyni sněmovny Miroslavu Němcovou je vcelku vstřícný, přesto, že napadala Miloše Zemana během prezidentské kampaně. „Víte, během kampaně se řekne ledacos, a paní Němcovou jsem vnímal vždy jako slušnou paní. Myslím, že Parlament vedla dobře,“ říká Pecina. Připustil ale, že s exekutivou nemá Němcová zkušenosti, což by mohl být její handicap. „Já s paní Němcovou problém nemám, protože lidsky byla vždy velmi slušná,“ říká bývalý ministr. „Na rozdíl od řady jiných, s nimiž jsem se v politice potkával,“ dodává se smíchem.

Na dotaz redakce, zda je SPOZ připravena i na mimořádné volby, Martin Pecina konstatoval, že je to dostatečně sebevědomá strana, aby připravila svou kampaň. „Myslím, že nemá vládní ambice, a já myslím, že SPOZ nemá důvod a potřebu prodlužovat tento stav,“ míní Martin Pecina. „I když by pro SPOZ bylo možná výhodnější ještě nějaký ten měsíc počkat, ale domnívám se, že za tři měsíce ta strana určitě zvládne volby připravit,“ říká Martin Pecina.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ještě rok s touto vládou? Proboha, jen to ne, zní ze SPOZ

16:04 Ještě rok s touto vládou? Proboha, jen to ne, zní ze SPOZ

Vládní věci se daly do pohybu, prezident se schází s lídry parlamentních stran, takže jednání a vyje…