Podle jednoho z bývalých manažerů jedné české likérky musela jeho firma od konce devadesátých let dennodenně bojovat s paralelní, nelegální výrobou alkoholu. Nejednalo se však o podomní výrobce, ale o středně velké podniky, které do lahví se stejnou etiketou lijí sice neškodný, ale přece jen šizený alkohol.
V téže době chtěla na český trh vstoupit významná nadnárodní likérka, a předtím si nechala vypracovat podrobnou studii českého alkoholového trhu od firmy Pinkerton. Tato studie prý připomínala spíše vyšetřovací spis. V ČR podle ní funguje více než deset velkých nelegálních továren, kde se pančuje vše možné od vodky po whisky. Obvykle se prý vše odehrává ve zrušených provozech bývalých průmyslových podniků a zemědělských družstev.
Obrazy zatčených ubožáků, kteří si v podomácku vyrobených varnách přivydělávají na živobytí, jsou od tohoto byznysu diametrálně odlišné. Tady nikdo v šeru nepřelévá líh z kanystru do kanystru, ale fungují zde moderní destilační a stáčecí linky. V jedné z těchto černých fabrik je linka schopna naplnit za směnu třicet tisíc láhví. Je prý nepředstavitelné, že by takový byznys fungoval bez vědomí policie a celníků.
Tolerance státních orgánů k nelegálnímu alkoholovému byznysu kontrastuje s halasným varováním před světem narkomafií a spektakulárními zásahy proti drobným pěstitelům marihuany. Po dvaceti letech burcování jsme dospěli k faktické legalizaci konopí, ale v alkoholovém byznysu se zatím roztočily miliardy, které stačily neutralizovat nejen policisty a celníky, ale asi i politiky.
Nyní se však zdá, že tlak veřejnosti přiměje policisty, aby tyto praktiky přestali tolerovat. A oprýmkovaní plukovníci z tiskovek nejspíš budou muset sáhnout i mezi své kolegy.
Druhou alternativou však je, že to místo vinných policistů a celníků odnese spotřebitel. Není prý těžké si představit, jak na Ministerstvu financí někdejší lidovečtí bojovníci proti marihuaně v novém tričku TOP 09 plánují, jak využijí rozčílení veřejnosti k prosazení regulace prodeje alkoholu.
Už nyní se spekuluje o udělování licencí na prodej alkoholu, což v českém prostředí není nic jiného, než nové hřiště pro úřednickou korupci. A dalším možným důsledkem je třeba zkrácení zavíracích hodin pro hospody a další způsoby, jak omezovat lidi.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav