Drábkovy pazoury řádí dál, lidé mají strach. I to prý trápí hospodářství

12.02.2013 7:47 | Zprávy

Nezaměstnanost v České republice se zvyšuje hlavně kvůli špatné ekonomické situaci v celé Evropě, kam české firmy nejvíce vyvážejí své zboží a služby. Na evropskou ekonomiku dopadla druhá vlna recese, přitom se ještě nestačila vzpamatovat z krize v roce 2009. Ale negativní vliv má i slabá domácí poptávka, jak potvrdil ParlamentnímListům.cz předseda Svazu českých a moravských spotřebních družstev Zdeněk Juračka, a šikana živnostníků, jak uvedl předseda Strany soukromníků ČR Rostislav Senjuk.

Drábkovy pazoury řádí dál, lidé mají strach. I to prý trápí hospodářství
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Na úřadech práce mají napilno

Domácí ekonomika prožívá nejdelší recesi ve své historii. V roce 2009 sice klesala výkonnost země meziročně za čtvrtletí až o 5,5 procenta, kdežto loni pouze o 1,3 procenta, největší propad však v době minulé krize trval jen čtyři čtvrtletí, zatímco současná recese se vleče v mezičtvrtletním porovnání už páté čtvrtletí po sobě. A zdá se, že zdaleka ještě není konec.

„Vzhledem k silné výrobní propojenosti v rámci EU, zejména s Německem, se na tuzemském průmyslu odráží pokles průmyslové produkce u našich partnerů. Na rozhodující domácí automobilový průmysl stále výrazněji dopadá negativní vývoj evropského trhu s automobily," potvrdil ředitel sekce průmyslu MPO Eduard Muřický.

Lidé neutrácejí a šetří

Nejcitelněji dnes doléhá recese na stavebnictví a průmysl, ale počet zaměstnanců klesl také v obchodě. „Nás mrzí, že klesá spotřeba domácností a rostou úspory. My bychom potřebovali odstranit ten rozpor,“ vysvětlil zástupce obchodníků Zdeněk Juračka. Z těchto údajů je podle něj vidět, že lidé mají peníze na utrácení.

„Samozřejmě že tu recese je, ale domnívám se, že by nemusela mít takové následky, kdyby se uklidnila politická scéna a lidi se nebáli,“ je přesvědčen, že by pomohlo nerozsévat špatnou náladu ve společnosti. Lidé prý stále od politiků slyší, že stát musí šetřit, že nebudou peníze na penze, proto musí být důchodová reforma. „Lidé mají strach, že bude ještě hůř, proto se bojí a šetří,“ vysvětlil šéf Svazu českých a moravských spotřebních družstev.

Počet krachů živnostníků se zvýšil

Předseda strany soukromníků České republiky Rostislav Senjuk ParlamentníListy.cz upozornil, že se rapidně zvýšil počet osobních krachů živnostníků, což také negativně ovlivňuje statistiku zaměstnanosti. „Pořád doznívají Drábkovy pazoury,“ říká kriticky o tlaku, který vyvíjel na malé podnikatele a živnostníky bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. „Je to „pomsta spravedlivého úředníka na vředu společnosti, to znamená podnikatelích, kteří nás všechny okrádají". Drábkovo komando, které pochodovalo po firmách, udělalo své, takže podnikatelé už si dnes nedovolí zaměstnávat na švarcsystém, ale na zaměstnání lidí na normální pracovní poměr nemají peníze, takže je raději vyhodili,“ vysvětlil, jaké dopady měly tvrdé kontroly, označované mnoha podnikateli za šikanu a buzeraci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…