Podle serveru Novinky.cz se tak stalo navzdory zvýšení průměrného důchodu, který vzrostl o 2,2 procenta. Ve spotřebním koši penzistů totiž výrazně vzrostly ceny potravin, bydlení i léků. Podle údajů Rady seniorů ČR růst nákladů přesáhl 450 korun. Pokryt měl být valorizací důchodů, která však zvýšila průměrný důchod pouze o 137 korun a nejnižší dokonce jen o 67.
Předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes upozorňuje, že reálná kupní síla nízkých penzí permanentně klesá. Systém valorizací je prý vůči lidem s nejnižšími penzemi diskriminační. „Vláda se teď chová k seniorské populaci historicky nejhůř,“ rozčiluje se šéf seniorů.
Úprava valorizací důchodů je však nejspíš v nedohlednu. „To bych nepředjímala, v prvním pololetí tohoto roku se zcela jistě nic nezmění,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová. Ta připouští, že problém je například v tom, že ohrožení penzisté se nemají kam přestěhovat. Zákon o sociálním bydlení, který senioři požadují, je však prý v nedohlednu.
„Ministerstvo pro místní rozvoj chce teprve do poloviny tohoto roku zpracovat analýzu současného stavu,“ krčí rameny ministryně. Urychlené přijetí zákona je navíc prý nereálné proto, že před volbami nebude nikdo chtít řešit takto ožehavé téma.
Analýza Rady seniorů tvrdí, že podíl bydlení na celkových nákladech seniorů již průměrně překročil třicet procent a ve velkých městech dokonce již čtyřicet procent. „Přitom hranice společenské přijatelnosti nákladů na bydlení je v ČR nastavena na úrovni 30 procent příjmů a pro Prahu na úrovni 35 procent příjmů,“ upozorňuje předseda Pernes.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav