Většina oslovených ekonomů návrh kritizovala a ironizovala. Například ekonomický žurnalista Petr Fejtek: „Dokážu si představit leccos, například změnit zkratku ČMZRB (Českomoravská záruční a rozvojová banka) na HČMB (Ho Či Min Bank). Kdopak by ji asi kapitalizoval?“ Fejtek nicméně přiznává, že určitá regulace je ve finanční branži nezbytná.
Ostře kriticky se k možnému vytvoření státní banky staví také analytik Partners Aleš Tůma.
Naproti tomu ekonom a žurnalista Lukáš Kovanda nápad ČSSD zcela nezatracuje, ale optimistický přesto moc není: „Státní banky nejsou ničím neobvyklým ani v tradičně tržních ekonomikách. Vzpomeňme třeba německé zemské banky zřizované ze zákona nebo státem ovládané nástupkyně Japonské pošty, která se na menší části rozdělila v polovině minulého desetiletí. Jenže v zemích, jako je Německo nebo Japonsko, funguje státní správa ukázkově – alespoň tedy v porovnání s tou českou. U nás by se nakonec pravděpodobně jednalo jen o další černou díru, jíž by mizely peníze daňového poplatníka.“
Vznik státní banky by naproti tomu zcela jednoznačně přivítal Vít Samek, vedoucí právního oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů: „Samozřejmě stát jako 'akcionář' zamýšlené banky by mohl zvýšit konkurenci na trhu. Ta podle všech pouček, které jsou nám dlouhodobě předkládány k uvěření, má pozitivní účinky především na klienty. Takže proč by nám to mělo vadit?“ uvedl Samek v anketě serveru Peníze.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam