Jako v Africe, setřel Keller EU. Pak se vysmál ODS

16.02.2012 9:52 | Zprávy

Otázka „Více Evropy ano, anebo ne?“ je podle sociologa Jana Kellera zarážející. Neustále se prý diskutuje, zda se Česko připojí k užší integraci Evropy, nikdo se ovšem neptá, jakou Evropu vlastně chceme.

Jako v Africe, setřel Keller EU. Pak se vysmál ODS
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Profesor Jan Keller

„Diskuse o tom, zda se účastnit užší integrace Evropy, je ve své dnešní podobě dobrá tak na dvě věci. Jednak zastírá, o co jde dnes v Evropě, jednak pomáhá vytvářet iluze o tom, jak jsme na tom my se svojí suverenitou,“ píše ve svém sloupku v deníku Právo sociolog Jan Keller.

Podle něj by se spíše než o tom, zda se k integraci připojíme, mělo debatovat o podobě Evropy, kterou chceme. „Jestliže chce jít do Evropy ČSSD i TOP 09, není vyloučeno, že existují rovnou Evropy dvě,“ vysvětluje.

Podle Kellera by měli sociální demokraté zbystřit. Program pro oddlužení Evropy je prý až příliš podobný tomu, který se uplatňoval v afrických a latinskoamerických zemích. Zde to vedlo k tomu, že zadluženost zemí naopak vzrostla.

„Pozice ODS je ovšem ještě trapnější,“ píše sociolog. „Odmítá připojit se k programu, který sama prosazuje. Odmítá, aby ji Evropa zavázala uplatňovat to, co od samého svého vzniku energicky prosazuje. Viděl kdy někdo něco nelogičtějšího?“ ptá se.

Politici by podle něj měli vysvětlit, jaké důsledky bude mít takové (ne)zapojení do integrace Evropy. A přirovnává situaci ke Slovensku. „Může kdokoliv z odpůrců sjednocování Evropy vysvětlit, v čem jsou horší poměry na Slovensku, které se evropsky integruje, proti poměrům a vyhlídkám Česka, které to už roky Evropě neslavně a trapně oslazuje?“ dodává na závěr Keller.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…