Kauza nezákonného sledování Nečasové: Kovanda by ve stejné situaci postupoval stejně

12.10.2013 10:30 | Zprávy

Šéf vojenského zpravodajství Milan Kovanda se necítí vinen a doufá, že soudy jej nakonec očistí. Kovanda to uvedl v rozhovoru pro Právo. Je obviněn z nezákonného sledování bývalé manželky Radky Nečasové bývalého premiéra Petra Nečase.

Kauza nezákonného sledování Nečasové: Kovanda by ve stejné situaci postupoval stejně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Nagyová

„Vnitřně cítím, že nikdo se nás až doteď  ani trochu nezastal, tak to prostě udělám sám,“ vysvětlil, proč až nyní se rozhodl veřejně o své kauze promluvit.

Na otázku redaktora, zda může potvrdit informace z justičních zdrojů, že nebyl vzat do vazby, protože se přiznal, uvedl mimo jiné: „Odpovídal jsem na všechny otázky vyšetřovatelů, popsal jsem situaci, co se vlastně dělo, ale podle mého názoru to nepovažuji za to, že jsem se přiznal k trestnému činu. Nikdy jsem to zaprvé neřekl a nikdo se mě nikdy ani nezeptal, jestli se cítím vinen, protože já bych okamžitě řekl, že ne.“

V rozhovoru pak několikrát opakuje, že si přesně na začátek celé věci, tedy sledování Nečasovy exmanželky ze strany Vojenského zpravodajství, nepamatuje. Začalo se s ním ještě před jeho nástupem do funkce ředitele, za jeho předchůdce Ondřeje Páleníka.

Byla to ochrana osoby, nebo sledování? O to se vedou spory

Policie Kovandu viní i z toho, že o sledování Radky Nečasové ani on, ani jeho předchůdce Páleník, neinformoval ministra obrany, ačkoliv mu to zákon nařizuje. Kovanda přiznal, že pokud by šlo o sledování, tak je tomu skutečně tak. „My totiž neříkáme, že to bylo sledování, ale v podstatě ochrana osoby a jejího okolí. A o tom se v současné době vedou spory,“ uvedl Kovanda.

Zároveň ale přiznal, že výsledky akce předával přímo Nagyové. Na námitku redaktora, zda si zjišťoval, zda Nagyová měla prověrku, aby mohla pracovat s tajnými materiály, odpověděl:  „Když se vžijete do mé situace, že tady máte prostředníka, který je vlastně pravá ruka premiéra, tak upřímně řečeno, já jsem o tomto vůbec žádným způsobem neuvažoval a nepřemýšlel, že bych v tom dělal něco špatně. A ani si to nemyslím.“

Kdyby se něco z původních obav potvrdilo, taky bychom seděli na lavici obžalovaných?

Policie také tvrdí, že Kovandu, a tedy vojenskou tajnou službu, úkolovala přímo Nagyová. Na to Kovanda řekl, že to nikdy nebral tak, že by jej úkolovala Nagyová,  ale že jej úkoluje premiér. K tomu také uvedl, že z hlediska bezpečnosti jednal správně:  „Vždy jsem si pokládal takovou strašnou otázku: co kdyby se tam skutečně něco potvrdilo? Taky bychom seděli na lavici obžalovaných?“

A na otázku, zda s odstupem času přece jen necítí své pochybení, uvedl: „Necítím. I když se na to dívám zpětně a říkám si, jestli bych udělal něco jinak, tak ne, neudělal. To vám garantuji. Kdyby teď za mnou zase někdo přišel a řekl, že je tady nebezpečí v tom a tom, tak já jsem prostě voják a nikdy jsem neuvažoval o tom, že na rozkaz, který přijde z nejvyšších pater cestou ředitelky, a takto jsem to vnímal, bych vůbec nereagoval.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…