Kdo všechno se chce zbavit Nečase. Ptali jsme se v ODS

13.02.2013 6:08 | Zprávy

Po několika volebních debaklech narůstá v členské základně ODS nespokojenost. Začíná se hovořit o tom, že podzimní kongres ODS by mohl zvolit volebního lídra strany, který by ji vedl do supervolebního roku 2014. Někteří předáci ODS ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz takovou ideu podpořili.

Kdo všechno se chce zbavit Nečase. Ptali jsme se v ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Nečas na kongresu ODS

Média psala, že by případným volebním lídrem mohl být Jiří Pospíšil, či Martin Kuba. ParlamentníListy.cz se také politiků ODS dotázaly, zda by pro ně byl přijatelným lídrem Pospíšil, Kuba, nebo někdo jiný.

Vedení by mělo dát funkce k dispozici

Místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Bureš si myslí, že by vedení ODS mělo dát na podzimním kongresu své funkce k dispozici.

„Podle mého názoru by předsednictvo ODS mělo navrhnout výkonné radě, že na podzimním kongresu dává vedení strany své funkce k dispozici a členská základna by měla rozhodnout o případném zachování status quo, změně, výměně, nebo zmenšení. Tři čtvrtě roku do kongresu je dostatečná doba, aby přesvědčili členy, zda si důvěru zaslouží, nebo ne,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz poslanec.

Podle něho se v současné době totiž jedná o samotnou členskou základnu a její bytí, či nebytí: „Navíc v kontextu reorganizace manažerské sítě, kdy se chystá zeštíhlení – s rizikem znefunkčnění – regionálních pracovišť“. „O jménech se v tuto chvíli nemá cenu bavit,“ dodal Bureš.

Vedení ODS dělá špatnou a neobhajitelnou politiku

Europoslanec Hynek Fajmon považuje současné vedení za nedobré: „Myslím si, že kongres by měl být letos volební. Do parlamentních voleb by mělo jít vedení ODS s čerstvým mandátem. Ze stávajícího vedení ODS nepodporuji nikoho, jelikož provozují špatnou a neobhajitelnou politiku.“

Člen Grémia ODS a šéf europoslanců strany Jan Zahradil se staví ale proti: „Nerozumím těmto spekulacím. Co je to ´volební lídr´? Jestli chce být ODS opravdu konzervativní stranou, nemůže pokaždé před volbami dělat totéž, co udělala Topolánkovi. Navíc nám to tehdy vůbec nepomohlo.“

„ODS má tři měsíce nové vedení a takováto otázka není o vedení ODS, ale o nových tvářích v čele regionů, které budou důvěryhodné a schopné,“ říká předseda pražské ODS a primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

Z kongresu musí vzejít důvěryhodný lídr

Místopředseda středočeské ODS Karel Šebek myšlenku volebního lídra podporuje: „Ukazuje se, že ODS má ve svých místních sdruženích stále dobré jádro poctivých, kterým není lhostejný osud národa ani stav ODS a chtějí do toho čím dál víc mluvit. Kongres jistě, ale před tím by měla být velká a otevřená diskuse, aby z ní vzešel opravdu důvěryhodný lídr. Kdo to má být, je ještě předčasná otázka.“

I místopředseda jihočeské ODS Jaroslav Zvěřina je k současnému vedení kritický: „Lídr se nevybírá. Ten buď je, nebo není. V ODS toho času není. Z těch dvou bych bral Kubu. Jako Jihočech.“

„Já jsem pro úplně nové tváře. Například kolega senátor Jaroslav Zeman,“ uvedl nestranický senátor Zdeněk Schwarz zvolený za ODS.

V ODS je mnoho výrazných osobností s jasným názorem

„To je ještě dlouhá diskuse o různých typech kongresů. Volební je vždy možný, ale tři měsíce po posledním volebním kongresu je to zvláštní diskuse. V této chvíli nevím o nikom, kdo by se o post předsedy ucházel. V ODS je mnoho výrazných osobností s jasným názorem. Každý, kdo teď vystupuje v médiích by si měl hodně promýšlet, co říká,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz europoslanec Evžen Tošenovský.

Senátor Pavel Eybert zatím žádného volebního lídra nepreferuje: „Zatím nikoho, uvidíme.“

Šéf ODS ve Zlínském kraji Libor Lukáš říká, že o možnostech volebního lídra spekulují pouze média. „O programu kongresu si suverénně rozhodnou až jeho delegáti na podzim letošního roku. Občanská demokratická strana je svobodnou platformou pro diskusi a v příštím období si jistě budeme moci vyslechnout mnohé názory a postoje z řad našich členů, které budou součástí legitimní debaty v rámci budoucího směrování ODS,“ dodává Lukáš.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…