Mladí se děsí nezaměstnanosti. Zvažují odchody do zahraničí. Bez návratu

12.02.2013 21:40 | Zprávy

Více než tři desítky tisíc lidí jsou dlouhodobě nezaměstnaných na Plzeňsku. Nepodílejí se už na tom jenom tzv. „venkovské okresy“, jako je již tradičně Tachov nebo Rokycansko, ale i samotná Plzeň. Tady avizoval dramatické propouštění Panasonic, ale také Škoda Steel, který se neustále potácí v těžkých finančních problémech. Končí také zdejší vyhlášená železniční opravna. A všichni se samozřejmě hrnou na úřad práce.

Mladí se děsí nezaměstnanosti. Zvažují odchody do zahraničí. Bez návratu
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Na úřadech práce mají napilno

Pětapadesátiletá paní Jarmila byla pro nadbytečnost vyhozena z práce. „Na pracáku pro mne pomalu rok neměli nejen odpovídající práci vzhledem k vysoké škole a tolika letům praxe, ale opravdu jen celodenní kancelařinu za pár tisíc. To bych finančně neunesla, za chvíli by bylo po úsporách a musela bych přemýšlet o jiném bydlení. Pomalu na stará kolena….“ Nyní konečně sehnala práci. V mladém kolektivu, který by mohla vést a předávat zkušenosti. Je tam však prý pomalu pro smích a docela nešťastná….

Na zkušenosti a praxi se kašle

„Na pracák už ale nechci a předčasný důchod, to je o hodně méně peněz…. Na úřadě jsem si připadala jako ubožák nemožný, měli pro mne akční plány, ale stejně kam sem se přišla zeptat, tam jsem byla věkem nevyhovující, neperspektivní, pro mladé manažery pomalu stará struktura…“

Nekoneční studenti

Jiný příklad je šestadvacetiletý Petr. Ten sbírá vysokoškolský diplom za diplomem. „Lepší je dělat školu, zas se naučím něco nového a dalšího a nemusím se ztrapňovat na pracáku. Firmy o mne stejně nemají zájem, na absolventy kašlou, chtějí praxi, ale kde ji vezmu, když mne nikdo nevezme? To je prostě začarovaný kruh. Tak tu budu sudovat do nekonečna, no….“

Další je příběh Pavly, která rovněž neměla práci. S vysokoškolským diplomem, znalostmi jazyků, jenže, jak říká: „… ve firmách i na úřadech raději vezmou své známé a blízké, takže nemám šanci. Půjdu asi dělat au pair do Anglie a bude pokoj. Sem se vrátím, až budou lepší časy. Nebo si tam někoho najdu a bye bye, Čechy!“

Bližší košile než kabát

V době „boje proti šedé ekonomice a korupci“ bují klientelismus. Jak říkají nezaměstnaní pro ParlamentníListy.cz, nejdříve se upřednostňují známí a přátelé, pak ti, co mohou nabídnout protislužbičku….. Že to není trestné? Samozřejmě! A morálka? Tu sem prosím netahejte….

„Bylo mi hrozně trapně, když jsem někam vlezla a už po pozdravu jsem věděla, že tam nemám co pohledávat,“ říká prvně jmenovaná Jarmila. „Na pracáku jsou evidovaná firma, kdyby bylo cokoliv potřeba pro své blízké. Ostatní tak maximálně na krátkou dotaci ze sociálního fondu, aby to stálo co nejméně a pak se s člověkem honem rozloučit. Jak se může prodlužovat věk odchodu do důchodu, když už pomalu po čtyřicítce nezavadíte o místo?“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Co říkáte na to, s čím aktuálně vláda přichází?

Dobrý den, i když jste byla myslím zvolena za vládní strany, teď si nejsem jistý za kterou, přesto si myslím, že jste objektivní. Zajímal by mě tak váš názor jednak na to, že chce vláda trestat jakousi činnost pro cizí moc, upřímně nechápu ani co přesně je tím myšleno? A pak, že chce zbavit dvojího ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…