Novinářská legenda Petránek: Různí lidé se cpou do politiky, aby ošálili nevzdělané občany

16.09.2013 15:10 | Zprávy

Když byl zkušený novinář a komentátor Jan Petránek mladý, přiznal, že se vysmíval Bernardu Shawovi. Po šedesáti letech chápe, že měl tento anglický dramatik, prozaik a esejista irského původu a nositel Nobelovy ceny za literaturu v mnohém pravdu. Připomněl to ParlamentnímListům.cz v souvislosti s nadcházejícími předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny.

Novinářská legenda Petránek: Různí lidé se cpou do politiky, aby ošálili nevzdělané občany
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Jan Petránek, novinář a publicista

„Jako mladý kluk jsem se Shawovi vysmíval kvůli jeho fabiánskému socialismu. V principu zjednodušeně říkal, že je zbytečné pokoušet se o revoluční změny, když lidé nebudou mít dostatečné vzdělání, uvědomění. Tehdy jsem si říkával, že neměl pravdu, že to může jít. Dneska mohu říci, i v souvislosti s blížícími se volbami, že nedostatek vzdělání je živnou půdou pro různé lidi, snažící se dostat do politiky, aby ošálili občany. To je skutečně nebezpečné,“ řekl ParlamentnímListům.cz tento dlouholetý zkušený komentátor, novinář a zpravodaj mimo jiná zahraniční média nyní například také Hlasu Ruska.

A právě kvůli zmiňovanému „šálení“ občanů-voličů, tedy na rozdíl od řady politologů, Jan Petránek vnímá krátký čas na předvolební kampaň jako pozitivum.

„Volební kampaň začíná každé ráno, každým dnem, každým probuzením – prostě každým dnem v roce. Měla by být tedy účelná, i kdyby na ni byl čas jen pouhou hodinu. Dlouhá volební kampaň nic nezmění - i když se někdo domnívá, že ano. Ale to se přece na principu toho, že lidé mají i bez kampaně své nějaké přesvědčení, nemůže zásadně podepsat. Dle mého tedy – čím kratší volební kampaň – tím lépe. Jako další pozitivum lze totiž uvést také to, že politici prostě tentokrát nestihnou nadávat a pomlouvat své soupeře. Budou mít sami plné ruce práce s tím, aby přišli a představili lidem své vlastní, konkrétní programy,“ pokračoval dál Jan Petránek.

Česká pravice se odklání od ekonomiky k sociálním otázkám - to jí příliš asi nepomůže 

I když jak přiznal, v poslední době ho, jako zahraničního komentátora hodně zajímá to, co se děje kolem Sýrie, Íránu a celkově v Asii, některá tuzemská dění kolem předčasných voleb pochopitelně nemůže nechat stranou své pozornosti.

„Je celkem zajímavé vidět, že česká pravice jde zpátky i ve svých současných programech k otázkám sociálním, zatímco ty ekonomické jdou stranou. Jenže ty sociální otázky už se řešily, a na tom může nyní profitovat levice. Pokud se skutečně zaměří i na ekonomický rozvoj a řešení problémů, dá se předpokládat, že získá další sympatie voličů,“ upozornil komentátor Petránek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…