Podělila se o to, jak nelehký boj s nemocí a s byrokracií musí svádět, a také o roli protonové léčby v životech takto postižených lidí.
Matka dvou dětí ve věku čtyři a 10 let let, trpí rakovinou kostí, která má ložisko v hlavě pod mozkem, za sebou má několik operací a celou řadu nepříjemných zkušeností nejen souvisejících s jejím zdravotním stavem, ale také s tím, aby se domohla šance léčit všemi u nás dostupnými prostředky. V tuto chvíli tak může říci, jako jen jedna z mála Čechů, že má za sebou léčbu v protonovém centru. Ovšem ačkoli toto centrum má i naše republika, bylo pro ni nedosažitelné. Léčbu tak musela absolvovat v Německu v Mnichově.
„Poprvé se o protonové léčbě zmínil můj ošetřující lékař v roce 2009, po mé druhé operaci. Zcela vážně se však o tomto druhu léčby u mě začalo hovořit vloni v září. Bylo to poněkud komplikované, poněvadž vzhledem k mému typu onemocnění docházím k neurochirurgovi, ale doporučení k léčbě protonem musí vydat onkolog. Protože to mám za sebou, do třech měsíců bych měla jít na magnetickou rezonanci, která by měla ukázat, jak byla léčba účinná. Pak se rozhodne, zda bude třeba ji opakovat či na jaký způsob léčby ještě bude třeba přistoupit,“ popsala ParlamentnímListům.cz Dana Krčálová, kterou na internetu lidé znají ale spíše jako Kastinu. Založila si totiž blog, ve kterém popisuje detailně vše, čím prochází. Popisuje to nejen kvůli vlastní terapii, ale také pro všechny podobně postižené lidi. Jak naše redakce zjistila, zavítají na něj čas od času ale i odborníci – lékaři specialisté. I pro ně je to sonda, jaká situace momentálně v Česku v tomto ohledu panuje.
Boj o život začal
„Nikdy bych si nepomyslela, že budu jednou řešit tak úporný boj. Boj o svůj život... Když jsem nastupovala k operaci, na kterou jsem mimochodem šla jen proto, že přednosta onkologie váhal a VZP včas nevyřídila moji žádost (od ledna), slyšela jsem ze všech stran, jak to po operaci bude v pohodě a protonová terapie se uskuteční záhy. Operace proběhla 30. května,“ popisuje ve svém blogu Kastina neboli Dana Krčálová.
Čekala prý až do 26. června na to, až si na ni udělá čas přednosta onkologie, pod kterou spadá. Protože jedině on mi mohl dát souhlas k protonové léčbě. „Po hodinovém kázání o tom, že foton je stejný jako předražený proton, mi se sebezapřením proton schválil. Nezapomněl mě upozornit na to, že mi proton stejně nepomůže a že na nějaké uzdravení můžu zapomenout, no, ale když ho tak moc chci, je to moje volba - doslova životní volba. A obdařil mne svým ‚milým‘ úsměvem," svěřuje se dále Brňanka.
Bylo skutečně předem rozhodnuto?
Hned prvního ledna odnesla paní Dana všechny potřebné dokumenty do VZP. Popisuje však v blogu, že o tom, zda pojede do PTC Mnichov nebo PTC Praha, bylo zřejmě rozhodnuto tak nějak už předem. „Všeobecná zdravotní pojišťovna s PTC Praha nejedná, automaticky se při žádosti o proplácení vyplňuje žádost do PTC Mnichov. Žádný argument není dost pádný na to, aby pacient mohl náročnou léčbu podstoupit v naší zemi. VZP je zaujatá a zatvrzelá a nic a nikdo to nezmění,“ posteskla si Dana-Kastina.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová