Za situace, kdy proti sobě stáli Zeman a Schwarzenberg, měla více než třetina voličů, kteří se zúčastnili druhého kola prezidentské volby, o svém kandidátovi jasno už před prvním kolem – z voličů Zemana to bylo 35 %, z voličů Schwarzenberga 40 %. Jsou to pochopitelně především ti, kteří příslušného kandidáta volili již v prvním kole. Druhá skupina voličů se ve většině případů rozhodla ihned po výsledcích prvního kola.
Druhý postupující kandidát z prvního kola volby Karel Schwarzenberg (TOP 09) získal většinu příznivců Přemysla Sobotky (ODS), Vladimíra Franze a Zuzany Roithové (KDU-ČSL). Velká část voličů Franze a většina voličů Jany Bobošíkové (Suverenita) se ale druhého kola voleb vůbec nezúčastnila.
Celá zpráva PPM Factum ZDE
Čech kontra cizinec
K vítězství Miloše Zemana podle dotázaných přispěl argument jeho "češství", postavený do protikladu s "cizincem" Schwarzenbergem. Dále jej občané volili pro jeho "lidovost" a protože v něm viděli záruku sociálních jistot.
Karel Schwarzenberg u veřejnosti bodoval především zkušenostmi, inteligencí a slušností (16 %), stejná část voličů (16 %) mu dala hlas hlavně proto, aby nevyhrál Zeman.
Lidé, kteří nevolili, se voleb často neúčastní z principu – politice nedůvěřují nebo je nezajímá (44 %). Ostatní nejčastěji uvádějí, že si nemohli mezi kandidáty vybrat (35 %). Pětina občanů také uvedla, že se cítí ovlivněna výsledky předvolebních průzkumů. Jde přitom hlavně o lidi, kteří se rozhodovali na poslední chvíli.
Dotazování probíhalo těsně po skončení 2. kola prezidentské volby ve dnech 27. 1. 2012 - 5. 2. 2013 a proběhlo na reprezentativním vzorku 958 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr