To, zda skutečně z jejich "dílny" vyšly také nebezpečné láhve se smrtícím metanolem, zřejmé ale není. V jejich hangáru bylo sice nalezeno přes 100 tisíc lahví s pančovaným alkoholem a množství různých etiket známých značek, rozbor však ukázal, že metanol v jejich zajištěné produkci nebyl.
Přestože je v Česku vietnamská komunita známá svými obchodními aktivitami ve všech směrech, mnohdy se pohybujícími na hraně či dokonce daleko za hranicí zákona, jak Hlas Ruska dále připomíná, to, odkud se v Česku vzal otrávený alkohol, není zatím stále jasné. A to, jakou roli v tom hrají zadržení Vietnamci, zřejmě také ne.
V tak Praze mají za to, že byl smrtící alkohol dovezen z Polska, ve Varšavě naopak podezírají, že padělek byl vyroben v Čechách.
Podrobnosti se proto pokusil zjistit zpravodaj RIA Novosti ve Varšavě Jevgenij Bezjaka.
Ten konstatoval, že Polsko pozastavilo v neděli, hned po Česku, prodej českého alkoholu kromě piva a vína. Celnice posílila kontrolu na jižní hranici. Byla uveřejněna zobrazení etiket, v nichž byl prodáván nebezpečný alkohol. V pondělí nevyloučil hlavní polský hygienik Marek Posobkiewicz, že dva ze čtyř případů mohou souviset s českými padělky. V současné chvíli se zjišťuje spojení mezi posledními případy otravy a českým alkoholem.
Češi se naopak domnívají, že jedovatý alkohol přišel z Polska
Český tisk zase předpokládá, že jedovatý metanol má polský původ. Jeho zdrojem mohou být mycí prostředky ze sousední země. Ale pro definitivní zjištění zdroje otravy jsou potřebné seriózní rozbory, míní prý například i doktor medicíny, akademik Igor Gundarov.
Nepříznivé následky po požití metanolu
Vliv tohoto metanolu je nanejvýš nebezpečný. Ničí nervové centrum v mozkové kůře, poškozuje zrakové centrum, člověk slepne, může i umřít. Je třeba pečlivě zjistit přítomnost látky, zjistit, kdo vykonával rozbor. Hned se to říci nedá, konstatuje Hlas Ruska na svém webu.
Za oběť metanolu padlo v Čechách během dvou týdnů přes 20 lidí. 35 je jich v nemocnicích. Dalších 8 lidí bylo hospitalizováno na Slovensku. Mezitím zástupci společností, jejíž výrobky koupili postižení, tvrdí, že s tím nemají nic společného. Podle jejich slov zločinci kopírovali jejich etikety a dávali na lahve s nebezpečným nápojem. Takže firmy odpovědnost za to prý nenesou. Všichni postižení ale prohlásili, že kupovali vodku a rum ve velkých supermarketech a obchodech.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ahe