Zelení útočí na stranu Karolíny Peake. A brání svou Jacques

11.02.2013 9:32 | Zprávy

Strana zelených se veřejně ohradila proti pátečnímu rozhodnutí sněmovny, která schválila změnu sněmovního jednacího řádu, na jejímž základě by v průběhu volebního období stačilo pro vznik nového poslaneckého klubu pouhých šest poslanců oproti dosavadním deseti. Zelení považují tuto změnu za zneužití vlastního návrhu z minulého volebního období a za formu politické korupce.

Zelení útočí na stranu Karolíny Peake. A brání svou Jacques
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně obrany Karolína Peake navštívila generální štáb. Ještě netušila, že ji odpoledne po osmi dnech ve funkci premiér odvolá

"Vládní koalice ODS, TOP 09 a LIDEM spolu s nezařazenými poslanci Milanem Šťovíčkem a Jaroslavem Škárkou svým rozhodnutím snížit počet poslanců pro vznik nového poslaneckého klubu v průběhu volebního období nejenže zneužila senátní předlohu na změnu jednacího řádu, kterou naprosto 'vykostila' a nahradila ji vlastními pozměňovacími návrhy, ale zároveň ohnula jednací řád zcela účelově - kvůli straně LIDEM, která nebyla do Sněmovny zvolena a drží současnou vládu při životě," kritizuje SZ.

Tisková zpráva Strany zelených ZDE

A uvádějí na pravou míru, proč bývalá poslankyně SZ Kateřina Jacques podobnou změnu dříve ve sněmovně iniciovala. Tehdy strana chtěla snížit potřebný počet poslanců pro vznik poslaneckého klubu pro zvolené politické strany z deseti na tři.

Jde o korupci

"Považovali jsme za nutné dát do souladu to, že strana ve sněmovních volbách sice překročí potřebnou pětiprocentní hranici, ale kvůli volebnímu zákonu, který je nespravedlivý vůči menším subjektům, nemá dostatečný počet poslanců a nemůže tak plnohodnotně vykonávat poslaneckou práci. V žádném případě jsme nechtěli, aby mohly tak jednoduše vznikat nové kluby v průběhu volebního období," vysvětluje Strana zelených.

Současné zavedení této úpravy ale považuje SZ za politickou korupci, protože jen tak se může vláda udržet při životě. Vicepremiérka pro boj s korupcí a předsedkyně LIDEM Karolína Peake se podle zelených již dříve nechala slyšet, že vznik klubu je podmínkou pro to, aby poslanci LIDEM hlasovali pro některé vládní předlohy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…