Vše začalo vyřizováním účtů v rámci arménské mafie. Například server IDNES.cz rekapituluje, že Andranik Soghojan působil jako neoficiální šéf jejích struktur a tzv. „vor v zákoně“, tedy nejvyšší autorita mezi kriminálníky, která urovnává spory jednotlivých skupin. Byl obviněn z toho, že si objednal vraždu jednoho z podnikatelů, který porušil nepsaná pravidla podsvětí. Pokus nevyšel díky dvojnásobnému omylu najatého zabijáka, který nejprve na Václavském náměstí těžce zranil jiného Arména a poté zastřelil řidiče tehdejšího šéfa Sazky Aleše Hušáka.
Neúspěšný vykonavatel dostat za své řádění doživotí (po odvolání zmírněné na 22 let) a následně byl z objednání vraždy obviněn vor v zákoně společně s pěti dalšími osobami z bývalého Sovětského svazu. Spolu s ním vstoupil na scénu jako advokát i Julius Kramarič.
Ten si již v minulosti připsal na konto řadu kontroverzních kauz, pohybujících se v prostředí podsvětí. Obhajoval například fotbalového bosse Jaroslava Starku z Příbrami, nebo figuroval v případě uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, který advokáta obvinil, že jej vydíral. Zejména v prvním případě podle magazínu Týden proti sobě poštval detektivy z ÚOOZ, kterým zcela rozbil jejich obžalobu, ze které nezbyl jediný hodnověrný důkaz.
V souvislosti s případem arménského vora v zákoně byl Kramarič obviněn z uplácení svědků. Podle policie měl v roce 2010 navštěvovat v ruzyňské věznici dva vězně, kteří sdíleli oddělení s Tagirem Tarschojevem, který byl klíčovým svědkem proti skupině mafiánů.
Magazín Týden nyní v obsáhlé reportáži připomíná, že advokát je měl podle obžaloby nutit, aby vypověděli, že se jim jejich odsouzený kolega svěřil, že ukrajinského vraha na arménského podnikatele najal on sám. Zároveň měl říci, že jej policisté z ÚOOZ za křivé svědectví upláceli. Mělo se jednat o dvacet tisíc euro a příslib snížení trestu.
Účelem snah advokáta mělo být znevěrohodnění klíčového svědka a zároveň vyšetřovacích orgánů. Za to měl advokát jednomu z vězňů slíbit pět set tisíc korun a druhému, jehož role byla menší, darovat drahé hodinky a půjčit třicet tisíc.
Těmito skutečnostmi měl podle obžaloby advokát Kramarič zásadně ovlivnit vyšetřování. Proto byl obviněn z podplácení, za což mu hrozilo až šestileté vězení. Kromě toho by samozřejmě přišel i o advokátní licenci.
Hodinky prý nebyly úplatek
Podle verze, kterou uvedli oba vězni, se na Ruzyni na zvláštním oddělení, kde tehdy společně s Tarszchojevem pobývali pouze oni, dozvěděli pravou verzi případu. S tou kontaktovali doktora Kramariče, který v kauze vyřizování účtů figuroval jako advokát.
Spor se následně strhl o účel protiplnění, které mělo být oběma poskytnuto. V případě hodinek pro jednoho z vězňů se nemělo jednat o úplatek, ale o splnění žádosti o nákup. Kolem jejich doručení do věznice v Ruzyni se pak odehrálo mnoho dalších peripetií, které vypovídají o alarmujících poměrech v této věznici, jak dále ukazuje magazín Týden.
Podle výpovědí obou vězňů měl advokát nabízet protiplnění za to, že zveřejní informace, které se ve věznici od klíčového svědka dozvěděli. Kramarič vždy tvrdil, že se jednalo pouze o nezištnou výpomoc bez souvislosti s případem.
Kramarič při své obhajobě zdůrazňoval, že vězňům okamžitě sdělil, že skutečnosti, zejména role detektivů z ÚOOZ, jsou natolik závažné, že s nimi musí seznámit Inspekci Policie ČR, která se v té době zabývala přezkoumáváním jednání policistů. To také skutečně učinil. Takové jednání podle něj nesvědčí o tom, že by chtěl vzniklé situace nějak zneužít ve prospěch svého klienta.
Kramarič navíc po celou dobu tvrdil, že se jedná o spiknutí detektivů z ÚOOZ, kteří na něj mají spadeno už ze starších případů. Podle serveru IDNES.cz doslova mluvil o „zločinné kohortě policistů“. Hlavním cílem, který se podařilo splnit, podle něj bylo jeho odstavení od obhajoby arménského bosse.
Soud shledal výpovědi obou vězňů proti Kramaričovi absolutně nevěrohodnými. Především kvůli jejich pochybné minulosti recidivistů. „Neexistuje důkaz, který by jejich výpovědi potvrdil,“ uvedla soudkyně první instance při druhém osvobozujícím rozsudku v červenci 2012. Státní zástupce se však odvolal, takže případ opět posuzuje Městský soud v Praze.
Alarmující byla především role vyšetřovatelů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, kterou připustil dokonce i soud. Magazín Týden v této souvislosti naznačuje například jejich neúspěšný pokus nachytat Kramariče při převodu půlmilionového úplatku. V aktuálním čísle časopisu Týden je rovněž možné dočíst se o alarmujících poměrech ve věznici Ruzyně, kam byly bez problémů doručeny doličné hodinky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo