Svědecká výpověď bývalého českého premiéra Mirka Topolánka u Městského soudu v Praze v kauze Tatra vyzněla tak, že je vyloučeno, aby si bývalý první náměstek ministryně obrany Martin Barták řekl při návštěvě české delegace v americkém Centreville o úplatek. To je v naprostém protikladu s tvrzením bývalého velvyslance USA v České republice a předsedy dozorčí rady automobilky Tatra Williama Cabanisse, na jehož základě se případ začal vyšetřovat.
Ještě předtím, než začal Mirek Topolánek vypovídat o samotném jednání, na němž měla padnout žádost o úplatek, popsal situaci, jaká panovala po nástupu jeho první vlády v oblasti armádních zakázek. Šlo o pronájem gripenů, pandury a také nepodepsanou, ale schválenou zakázku na nákup vojenských vozů Tatra. „Zakázka na prodej tatrovek byla od začátku problémová. Tlak americké administrativy byl velký a týkal se jak Tatry, tak stíhaček F16 či dostavby Temelína,“ prohlásil s tím, že ale jeho vláda americkému tlaku nepodléhala.
Objevovaly se informace o prokorupčním chování vedení Tatry
„Byla znát obava amerického managementu v Tatře, že ten kontrakt nemusí vyjít. Tehdejší ministr obrany Šedivý už v roce 2006 dostával informace, které dokládaly nestandardní a prokorupční chování managementu Tatry. Šlo o manipulace při zadávání zakázky. Kdybych měl říct, co si o celé té věci myslím, tak to vnímám jako obavu amerického vedení Tatry z trestního stíhání,“ uvedl expremiér Mirek Topolánek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník