Ministr financí Miroslav Kalousek svým protějškům na schůzce Ecofinu sdělil postoj vlády ke schvalování mezivládní smlouvy o fiskální disciplíně. Koaliční vláda přitom přehlasovala Kalouskovu TOP 09 a požaduje v této otázce referendum.
Ministři třeštili oči
„Oni reagovali naprosto vytřeštěnými pohledy. Je jedna země, která jasně řekla – ano, my tuhle smlouvu nepodepíšeme, to je Spojené království. Ostatní země říkají – my se k té smlouvě připojíme za nějakých podmínek, něco samy pro sebe si chtějí vydobýt,“ řekl Kalousek Radiožurnálu.
„Ale neexistuje země, která by řekla, že o tom chce uspořádat referendum, protože to upřímně řečeno není zcela na místě. Jediný důvod, proč ODS chce referendum, je, že chce říct své principiální, nekompromisní a jednoznačné „možná“, dodal ministr v pořadu Ozvěny dne Radiožurnálu.
Nepůjčit je projev křupanství
Za projev ryzího křupanství pak v další části rozhovoru označil neochotu některých politiků poskytnout poskytnout pomoc Evropské unii ve výši 38 miliard korun. „Od roku 2004, co jsme v EU, jsme kromě výhod svobodného trhu a společných hodnot dostali 176 miliard korun z peněz daňových poplatníků našich sousedů,“ vypočítal pro Český rozhlas Kalousek.
„A jestli pod tímhle světlem 176 darovaných miliard teď říkáme – my nechceme nikomu pomoci ani jednou korunou – to jsou ony výkřiky, které se dějí před Úřadem vlády, „ani korunu Bruselu“ – tak to je projev ryzího křupanství, za který já se hluboce stydím a který je morálně neobhajitelný,“ dodal.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ondřej Vaněk