Jen něco málo přes 7 procent dlužníků pochází z Prahy, ale jejich průměrný dluh je nevyšší z celé republiky, činí přibližně 30 400 korun. Nejméně dlužníků má Vysočina (přes 3 %) s průměrným dluhem necelých 27 500 korun. Redakci informovala Lucie Peřinová z brněnské firmy Move up.
Češi mají finanční závazky především v produktivním věku. Přes 27 procent dlužníků je ve věku mezi 35 až 44 lety a jejich průměrný dluh činí necelých 26 400 korun. Věková kategorie 45 – 54 reprezentuje téměř čtvrtinu dlužníků s průměrným dluhem přes 32 000 korun. Přes procento dlužníků spadá do věkové kategorie 18 až 24 let. Více jak 11 procent je pak ve věku přes 65 let a v průměru dluží téměř 28 900 korun.
„Z naší analýzy také vyplývá, že více než polovina dlužníků svoje závazky zatím ani nezačala splácet. I když dlužník z nějakého důvodu nemůže aktuálně splácet, je nezbytné, aby kontaktoval věřitele, vysvětlil jim situaci a aby společně našli postup, jak takovou situaci řešit. Současně opakovaně narážíme na kumulaci dluhů, téměř čtvrtina dlužníků má více než jeden dluh a každý dvacátý (přes 5 procent) má 3 a více nesplacených dluhů,“ řekla Jaroslava Palendalová ze společnosti KRUK.
„I přes potíže, do kterých se mnoho rodin v loňském roce dostalo vlivem koronavirové pandemie, vidíme pozitivní trend pozvolného snižování zadluženosti. Na konci března loňského roku se začal u lidí projevovat velký strach o své vlastní zdraví a zdraví svých blízkých ale i ze ztráty zaměstnání a lidé začali více šetřit v obavě, zda budou schopni platit nejnutnější výdaje, například jídlo či léky," poznamenala dále.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový