Nutno dodat, že tyto hlasy však zřejmě znějí jen někde v utajených kuloárech a potichu. Oficiální místa se totiž, jak ParlamentníListy.cz zjistily, od tohoto nápadu distancují.
Každý desátý Čech má nebo měl svoji osobní nepříjemnou zkušenost s exekucí. Přibývá i těch, kteří nikdy nebudou schopni své pohledávky uhradit, což přivádí věřitele, ale i ty, pro které je vymáhání pohledávek byznysem, k zoufalosti. A tak čas od času zaznívají návrhy na to, aby třeba člověk, na kterého je uvalena třikrát za sebou exekuce, byl potrestán odnětím svobody. Něco ve stylu třikrát a dost. Nutno dodat, že tento extrémní názor zastávají i někteří renomovaní právníci.
Objevuje se však i nápad, zavírat notorické dlužníky do vězení, bez podmínky třikrát a dost. To by však znamenalo nejen návrat do minulosti, ale i komplexní řešení vězeňství. V současné době již tak přeplněné věznice by totiž musely hledat kapacity možná pro stovky tisíc nových odsouzených. V nejbližší době to však opravdu prý nehrozí.
- SLEDUJEME téma: Exekuce
„Podle Listiny základních práv a svobod nikdo nesmí být stíhán nebo zbaven svobody jinak než z důvodů a způsobem, který stanoví zákon. Nikdo nesmí být zbaven svobody pouze pro neschopnost dostát smluvnímu závazku. V návaznosti na citované ustanovení považuje ministerstvo spravedlnosti jakoukoliv diskusi na téma vězení pro dlužníky za nereálnou a v rozporu s ústavním pořádkem České republiky,“ vysvětlila ParlamentnímListům.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Petra Hrubá.
A doplnila, že trestní právo je v České republice postaveno na zásadě „ultima ratio“. Tedy na tom, že prostředky trestního práva musí být používány pouze ve společensky nejzávažnějších případech. Jedině úmyslné podvodné jednání dlužníků je již dnes možné postihovat podle platného trestního práva.
Mluvčí rezortu spravedlnosti pak ještě připomněla, že s případným i teoretickým zavedením podobného institutu by ještě vzrostly nároky na české věznice, které nemají dostatečné kapacity ani na současný počet odsouzených.
I proto se zvažuje, zda v budoucnosti zbavovat svobody například neplatiče alimentů. I jejich dluhy vymáhají exekutoři, ovšem ne vždy jsou úspěšní, a tak jich je v současné době za tento čin v českých věznicích dva tisíce.
„Pokud jde o další možnosti postihu neplatičů výživného, to by měla řešit navrhovaná novela občanského soudního řádu. Na jejím základě by byly neplatičům zabavovány řidičské průkazy,“ uvedla ještě Petra Hrubá.
Dluhy dosahují víc než bilion korun
Češi v současné době dluží přes bilion korun, nedobytných je přitom prý až 60 procent exekucí. A to i přesto, že zákonné pravomoci a možnosti exekutorů týkajících se vyhledávání, sledování dlužníků a vstupu do bytů či domů, jsou u nás ve srovnání s jinými zeměmi značné. I proto odpor k exekutorům i vymahačům narůstá. A boj proti pravidlům exekucí je i oblíbeným tématem mnoha protestních iniciativ, ale i politiků. Jsou si moc dobře vědomi toho, že tak vysoký počet dlužníků znamená, že to mohou být právě oni, kdo zahýbe příštími volbami.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová