Ekologický holocaust. Někteří vědci věští světu katastrofu, za pár desítek let může být planeta neobyvatelná

06.04.2015 21:05 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Názory na globální oteplování a jeho příčiny jsou různé. V každém případě je důležité se o ně zajímat. Udělal to i Michael Morris ve své další knize. Jeho teorie, téměř vždy podložené argumenty i čísly, rozhodně stojí za zmínku. Věděli jste například, že už asi pětina deštných pralesů v Amazonii je zničena a téměř vše jde na vrub výroby masa pro průmyslové země? A víte, kolik masa sní třeba průměrný Američan?

Ekologický holocaust. Někteří vědci věští světu katastrofu, za pár desítek let může být planeta neobyvatelná
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čistička

Michael Morris na sebe upozornil bestsellerem s názvem Co nesmíte vědět. I když se objevovaly snahy, aby se kniha příliš nerozšířila, stal se opak. I díky internetu se o ní dozvěděl téměř každý, kdo má o teorie, jež Morris rozvíjí, zájem – kniha byla proto přeložena i do mnoha jazyků. O necelé dva roky později vyšla jeho druhá publikace – ta se jmenuje A jde se na to… Jak název napovídá, je v ní rozebráno to, co lze dělat, aby se naše civilizace neřítila nenávratně ke dnu.

Spisovatel v ní poukazuje na celou řadu nedostatků současné společnosti, ParlamentníListy.cz vybraly pasáž, která se věnuje globálnímu oteplování – jeho příčinám i podivnostem, které kolem něj panují. Lze navíc připomenout i to, že exprezident Václav Klaus vyjadřoval v těchto souvislostech také značné pochybnosti.   

Již za 25 let nemusí být Země obyvatelná, varuje Morris spolu s některými vědci

„Pokud budeme pokračovat v kácení lesů, v agresivní těžbě nerostných surovin a znečišťování životního prostředí tempem a v rozsahu jako dosud, bude Země za několik desetiletí neobyvatelná. Odborníci a ekologické organizace se shodují a varují: Zemi můžeme vyčerpat už mezi lety 2040 až 2100. Počet obyvatelstva pak začne následkem neplodnosti, epidemií a nedostatku pitné vody a potravin rapidně klesat. Jinými slovy, přežijí jen někteří z nás a je sporné, jestli v těch nových podmínkách bude vůbec o co stát. A i kdyby byli člověk i příroda houževnatější, než říkají tyto prognózy, je i tak nasazený směr sebevražedný,“ varuje Michael Morris ve své nové knize, která vyšla nedávno i v češtině (nakladatelství Anch Books).

Jak dodává, v tuto chvíli se prý zdá, že politici, velké organizace a veškerý průmysl na základě zmanipulovaných údajů z centra klimatického výzkumu na University of East Anglia (známé jako Climate Gate Scandal) přesměrovali svoji pozornost na oteplování Země a celosvětovou redukci emisí CO2. Proč? „Je to gigantický obchod. Je až neuvěřitelné, kolik lží se objevilo v souvislosti s tímto tématem,“ konstatoval Morris. Na důkaz toho cituje nedávno zesnulého fyzika Harolda Lewise z Kalifornské univerzity.

„Podvod s globálním oteplováním s sebou přináší miliardy dolarů. Zkorumpoval řadu vědců a prohnal se americkou komunitou fyziků jako obří vlna. Je to největší a nejúspěšnější pseudovědecký podvod, jakého jsem byl kdy ve svém dlouhém životě svědkem. Každý, kdo má pochyby, by si měl přečíst dokumenty o Climategate, které to jasně dokládají.“

Snižování emisí je dobrou myšlenkou. Ovšem bez CO2 bychom vlastně nemohli existovat... 

Je však třeba dodat, že snahy o snížení emisí CO2 nejsou špatným nápadem a určitě je dobré o to usilovat. Problém podle Morrise ale je, že celá debata kolem toho je hnána jen ziskuchtivými zájmy. „A to přesto, že emise nejsou největším ekologickým problémem. Hlavní problémy jsou v drancování přírody, především v kácení lesů, v masivním šíření geneticky modifikovaných užitkových plodin (GMO) a využívání jaderné energie. Oxid uhličitý přitom není problém, ale základ veškerého života. Zelené rostliny, a nejvíce stromy, jej laicky řečeno rozštěpují na uhlík a kyslík. Uhlík si přeměňují na cukr, protože ho potřebují pro svůj růst a jako vedlejší produkt nám dodávají kyslík, který k životu nezbytně potřebujeme my. Bez CO2 by tedy život vlastně nemohl existovat,“ uvádí Morris.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…