„Politika je, jak pravil Bourdieu (významný francouzský sociolog – pozn. redakce), stejná jako umění. Stejně jako umění nehledá legitimizaci pro sebe samotnou mimo sebe samotnou. Politika je uzavřeným polem jednání. Nejde jí o nějaké obecné blaho či prosazování ideí a ideologií. Je to soutěž o moc, přičemž co je to moc, je definováno samotnými politiky a nemusí to mít s reálnou mocí nic společného,“ řekl redakci Fafejta, který v létě coby akademik ohlásil kandidaturu na prezidenta.
Snad prezidentem nebude politik
Podle něj je moc současných politiků jen iluzorní. „Oni sami si to neuvědomují, neboť jsou plně pohlceni hrami, které hrají. Ale jednou se za nimi slehne zem a nikdo si na ně ani nevzpomene. Je mi jich líto, ale mohou si za to sami,“ doplnil někdejší kandidát na prezidenta republiky, který doufá v to, že prezidentem jednou nebude politik, neboť v českém ústavním systému je to člověk, jenž se sice pohybuje v politice, ale vlastně má minimální politickou zodpovědnost.
Politická nezávislost versus vlastní názor
Řada politiků usilujících o post hlavy státu si však myslí něco jiného. Věří, že právě jejich politická příslušnost je výhodou pro zastávání funkce prezidenta republiky. Například senátor za ČSSD a prezidentský kandidát Jiří Dienstbier tvrdí, že politická nezávislost vrcholného představitele státu může být vnímána jako nedostatek vlastního názoru.
Prezident bez politických zkušeností bude loutkou
Politolog Rudolf Kučera z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze je přesvědčen, že prezident bez vlastních politických zkušeností se snadno stane loutkou v rukou svých tajemníků a poradců. „Ale ani to nemusí být zárukou. Média by proto měla důkladně prověřit celou jeho minulost, schopnost se samostatně rozhodovat, náchylnost k přijímání finančních výhod. Takových otázek je celá řada,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz politolog.
Jedno rozhodnutí vlády může znamenat válku či bídu
Politickou moc pak Kučera vnímá oproti Fafejtovi jako příliš velkou a reálnou. „Jedno rozhodnutí vlády může milionům lidí změnit život, uvrhnout je například do války nebo bídy, stejně tak jedno rozhodnutí parlamentu může například přinést existenční problémy většině populace. Naléhavým úkolem doby je proto omezování příliš velké a reálné moci politiků. Je potřeba moc politiků omezovat nezávislou mocí soudní, nebo referendy a dalšími způsoby dělby moci. V tom je základ každé demokracie,“ vysvětlil Kučera.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka