Langer jako žalobce poukazuje již několik let na to, že deník MF Dnes i server iDnes. cz o něm zveřejnily v době od konce září do počátku listopadu 2008 deset lživých výroků, které ho poškodily na veřejnosti a odsunuly z veřejného života, protože zásadním způsobem zpochybňují jeho věrohodnost a způsobilost vykonávat veřejné funkce.
„Tyto dopady přetrvávají do současnosti,“ uváděl Ivan Langer ve svém závěrečném návrhu rozhodnutí. Nejvíc mu vadí zveřejněné tvrzení deníku MF Dnes, že byl v policejním spise podezřelý z propojení na organizovaný zločin kolem zavražděného bosse Františka Mrázka, že byl v představenstvu společnosti, která nesplácela dluhy, a že porušil zákon. Člověk, o kterém je takový výrok napsán v jednom z celostátních deníků, je nejen vyloučen z veřejného života, ale stává se objektem veřejného odsudku a urážek, konstatoval exministr.
Ve spojení s bossem Mrázkem nebyl
Ivan Langer namítal, že nebyl ve spojení s bossem Mrázkem. Podle MF Dnes však z přepisů policejních odposlechů z roku 2000 vyplývá, že údajný bývalý vládce českého podsvětí Mrázek bývalého ministra využíval přes svého spolupracovníka Igora Šafránka a realitního magnáta Luďka Sekyru, za jehož zájmy podle deníku Langer lobboval. „Pokud jsme v článku použili formulaci, že žalobce je ze spisu Krakatice podezřelý z propojení na organizovaný zločin kolem zavražděného bosse Mrázka, slovo propojení bych chápal tak, že ve spise a ve stejném případě, kde policisté šetří případ Mrázka, figuruje i žalobce, nebo ve významu, že žalobce a Mrázek se ocitli na stejné straně obchodního sporu,“ vysvětloval před městským soudem tehdejší šéfredaktor deníku Robert Čásenský.
O stycích Sekyry a Mrázka Langer nevěděl
„Je rozdíl napsat o někom, že se znal či telefonoval s někým, kdo se zná se zločincem, nebo napsat, že je v policejním spise podezřelý z propojení na organizovaný zločin,“ uváděl v návrhu rozhodnutí Langer. Telefonoval si totiž jen s podnikatelem Luďkem Sekyrou, který se znal s Mrázkem. Exministr vnitra upozornil, že i šéfredaktor a autor článku z MF Dnes jednoznačně uvedli, že z toho, s čím se měli možnost seznámit, neplyne jediná informace o tom, že by byl Langer někdy v kontaktu s Mrázkem, ani že by se mu Luděk Sekyra někdy zmínil o Mrázkovi. V knize Kmotr Mrázek II na několika místech autor Jaroslav Kmenta podle Langera výslovně napsal, že žalobce nevěděl o stycích mezi Luďkem Sekyrou a Františkem Mrázkem.
Bývalý policejní prezident Lessy porušil zákon
Langer vidí také jako problém, že policie poskytla soudu z šesti tisíc stránek spisu jen některé listiny a na nich dokonce jen fragmenty textu. A navíc v souvislosti s těmito listinami chybí rozhodnutí o zproštění mlčenlivosti, které mohl vydat jen ministr vnitra. Pokud tedy tehdejší policejní prezident Petr Lessy zapůjčil listiny bez předchozího zproštění mlčenlivosti, porušil podle něj zákon.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová