Dva a půl roku vlády Petra Nečase na frustraci většiny společnosti ze zdejšího korupčního marasmu nic nezměnilo, zábleskem naděje v tomto ohledu byl podle mnohých nástup Lenky Bradáčové do čela Vrchního státního zastupitelství v Praze. Sama žalobkyně však poukazuje na to, že ani státní zastupitelství, ani policie nemohou spasit společnost. „Mám velký problém s tím, že ve společnosti začínají chybět základní hodnotové žebříčky,“ uvádí Lenka Bradáčová v rozhovoru pro Hospodářské noviny.
Dokumentuje to na příkladu čtrnáctiletého chlapce, který bodl do zad svou učitelku. Z něj je patrné, že je něco špatného ve výchově, ve vnímání vztahu dítě-rodič, dítě-učitel, rodič-učitel. „Když se tento útok stal, od všech odpovědných jsem slyšela jen, že bychom měli posunout hranici trestní odpovědnosti mládeže, třeba čtrnáct let. To ale přece není řešení,“ tvrdí Lenka Bradáčová, že takhle by se hranice trestní odpovědnosti mohla posouvat donekonečna.
Jediný politik nepřišel s řešením pro nemocnou společnost
A podobně to vidí i u kauzy středočeského exhejtmana Davida Ratha, v souvislosti s níž nikdo neřekl, že společnost je nemocná. „Od žádného politika jsem neslyšela odsudek. Nikdo neřekl, pojďme se zamyslet nad příčinami a řešením, takhle to dál nejde. Slyším jenom obecné proklamace,“ konstatuje zklamaně pražská vrchní státní zástupkyně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník