Nejčastěji se ParlamentníListy.cz logicky obrátily s touto otázkou na představitele KDU-ČSL. První zareagoval poslanec této strany Marek Výborný. „Ano, souhlasím zcela. Jen upozorňuji na slovo MNOZÍ. Nikoliv všichni,“ konstatoval. Podrobněji se rozepsal místopředseda lidovců Ondřej Benešík. „Také se setkávám s lidmi, kteří se účelově zaštiťují křesťanstvím, aniž o něm mají alespoň průměrné znalosti. I ve Sněmovně je jich dost a popis Tomáše Halíka na ně sedí. Ježíš ale také učí – miluj hříšníky, ale nenáviď hřích a zlo. Zlo je třeba pojmenovat a bojovat s ním, a ne ho tiše akceptovat. I když s Halíkem souhlasím, v některých případech představuje druhý extrém,“ domníval se. „Nechci a nemám právo například vámi zmíněné příslušníky skupin, hnutí nebo náboženství soudit jako jednotlivce. Mám ale nárok na odmítání z mého pohledu škodlivých a nebezpečných ideologií a systémů, které tyto skupiny reprezentují a prosazují,“ doplnil. A do třetice názor jihočeského tajemníka KDU-ČSL Šimona Hellera. „Základní problém není v náboženství, etniku, sexuální orientaci nebo barvě pleti, ale v touze po moci vybraných jedinců. Tito lidé pak zneužívají jednotlivé skupiny lidí, které definují jako nepřítele. Například v Nepálu vedle sebe žijí mírumilovně křesťané, muslimové, buddhisté, hinduisté, animisté a další. Před šiřiteli strachu je třeba být obezřetný. Tomáš Halík zjevně na tato rizika upozorňuje,“ uvedl.
„Nevím, v jakém kontextu to pan Halík sdělil a na koho svá slova směřoval. V současné době bych dal důraz na něco jiného, čeho si všímám. Mám pocit, že máme čím dál větší deficit demokratické diskuse, plurality, respekt k jinému názoru. Stále častěji se stává, že člověk, který nemá mainstreamový názor, je nějakým způsobem značkován, stigmatizován, někdy až ostrakizován. Zkratkami typu netolerantní, radikál, xenofob. A když se všechno vyplýtvá, tak nastupuje něco, proti čemu se dá těžko bránit, jako je označení populista,“ řekl poslanec hnutí ANO, ekonom Patrik Nacher. „Je paradoxní, že ti, kteří mluví o respektu k jinakosti, sami respekt k jinému názoru nemají, a končí to nějakým označením. Někdy je to citlivé a někdo je skutečně radikální a netolerantní. Ale tím, že člověk na vlastní kůži zažívá, že do této skupiny jsou zařazeni všichni, kteří nemají názor hlavního proudu, tak do budoucna se stane to, že se smyje skutečný rozdíl mezi xenofobem a radikálem a tím, kdo má jiný názor. To považuji za nebezpečné,“ zdůraznil.
Nesuďte, abyste sami nebyli souzeni
„Je mi líto, že nemám ambici podrobit kritické analýze výroky pana Halíka. Ale křesťanům by mělo být vlastní, že odsuzují hřích, nikoliv však hříšníka. V tuto chvíli nemohu tvrdit, že bych věděla, co by udělal Ježíš. Jisté je, že on by věděl, co má učinit,“ prozradila ParlamentnímListům.cz lékařka a bývalá poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková. Místopředsedou topky býval starosta Čeladné Pavol Lukša, v současnosti je předseda Dobré volby 2016. Ten uvedl: „Nemyslím, že lze mít takto zjednodušený soud, jako má Tomáš Halík. Naopak květnou nedělí jsme vstoupili do pašijového týdne a Ježíš mimo jiné nabádá – Nesuďte, abyste sami nebyli souzeni.“ A pokračuje: „Já jsem proti migrantům (muslimům) například proto, že mám strach o svoji rodinu a nezodpovědní lidé jako Tomáš Halík se nám snaží namluvit, že se nemusíme bát. Tyto věci by mohl jít říkat do Německa rodičům patnáctileté dívky, kterou muslim ubodal a hodil do řeky, kde zemřela. U Ježíše se bude jednou zodpovídat každý jeden z nás. Názor Halíka mu bude ukradený.“ S Tomášem Halíkem nesouhlasí ani kněz Stanislav Přibyl. „Ne, protože mele páté přes deváté. Dává dohromady kategorie, které jsou nesourodé, například muslimové a homosexuálové. A kdyby se nad tím měl zamyslet, ať se podívá, jak se muslimové mají k homosexuálům, a pak teprve ať poučuje,“ upozornil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban