Nebojíme se islámu, demonstrovali lidé v Liberci. Až přijdou, tak vás postřílí, tvrdili jim oponenti

14.07.2015 11:21 | Zprávy

REPORTÁŽ Nápis „Nebojíme se islámu“ rozvinula asi dvacítka převážně mladých lidí před libereckou radnicí v pondělí vpodvečer. Oficiálně byl název akce širší – kromě islámu se nebojí ani křesťanství, judaismu, buddhismu, hinduismu, taoismu a konfucianismu.

Nebojíme se islámu, demonstrovali lidé v Liberci. Až přijdou, tak vás postřílí, tvrdili jim oponenti
Foto: Ibrahim Al Suleiman
Popisek: Před libereckou radnicí rozvinula asi dvacítka převážně mladých lidí nápis Nebojíme se islámu

Rádi se připojíme k debatě, bude-li vedena slušně, bez předsudků, bude prostá argumentačních faulů, obejde se bez neo(u)věřitelných polopravd a nenávistných projevů. Strach (a bezdůvodný obzvlášť) je katalyzátorem nenávisti a nenávist s jejími projevy není dobrou vstupní investicí korektní debaty. Jsme pro debatu beze strachu a nenávisti. Proto: Nemáme strach – nebojíme se a nebojíme se ani islámu,“ napsali v pozvánce. „Najdou se podobně smýšlející antistrašpytlové z Liberce a okolí? Přijďte se s námi vyfotit. Debatu to třeba rozpoutá,“ dodali.

Debata se skutečně rozpoutala, a to už na facebookové stránce akce. „Jako jeden z pořadatelů této události sleduji komentáře a diskuse a reakce pod ní. Vlastně ani nevím proč, ale překvapila mě ta spousta nenávisti, vulgárního výraziva a pravopisných chyb. Dokonce i nějaká ta hrozba fyzickým násilím se na naše hlavy snesla. A hromada lehce vyvratitelných polopravd nebo rovnou lží (ta o sbírání víček na nemocné děti je má oblíbená). V úvodu jsme napsali, že se rádi ‚připojíme k debatě, bude-li vedena slušně, bez předsudků, bude prostá argumentačních faulů, obejde se bez neo(u)věřitelných polopravd a nenávistných projevů‘. A takovou debatu tu nenacházím. Škoda,“ napsal Tomáš Zatto.

Jeho povzdech je pochopitelný. Objevovaly se velice „inteligentní“ názory. Například Kryšpín Krutiprásk se domníval: „Nával hnědek, který sem z devadesáti procent nejdou za lepším životem, ale jako placená armáda USA za jediným cílem, rozvrácení Evropy.“ Další výtečník Jiří Kožnar jinému diskutérovi popřál: „Přeji ti Jindřichu, ty šašku, aby ti nějakej šmejd islámskej znásilňoval holčičku či ženu.“

Štve nás hromada hoaxů a neinformovanosti. Lidé žijí v bludu

Samotná akce proběhla klidně. Lidé si chvíli povídali a pak se nechali vyfotit s nápisem „Nebojíme se islámu“ před libereckou radnicí. Před sebe si položili symbolicky konvičku. Redaktor ParlamentníchListů.cz se organizátorů zeptal, proč happening uspořádali. „Protože nás štvala ta hromada hoaxů, neinformovanosti. Je statisticky dokázáno, že 83 procent lidí u nás se bojí imigrantů. Což mě osobně vyděsilo. Myslím si, že tohle vysoké číslo je způsobené právě tou malou informovaností. Internetová debata, která se na Facebooku rozpoutala pod naší akcí, alespoň z mého pohledu prokázala, že ti, kteří se tu vyjadřují, jsou minimálně hulváti,“ vysvětlil muzikant Tomáš Zatto. Doplnila ho Sára Stuchlíková, která ozřejmila, co ji vyprovokovalo k uspořádání tohoto setkání. „Mám totiž pocit, že lidé se bojí něčeho, co neznají. Je tu televizní a mediální masáž. Lidé žijí v nějakém bludu, vidí nějaké hranice a neví co je za nimi. A protože mi je těch lidí líto.“

Dlouho to vypadalo, že se žádní oponenti neobjeví. Pak však přišli dva mladíci ve středoškolském věku. „Co je to tady za akci,“ ptali se. Když dostali odpověď, začali z nich padat myšlenkové „perly“. Nutno dodat, že přes jejich pronesené výroky, vše proběhlo v klidu, pouze s vrtěním hlavou a nevěřícími úsměvy. „Uprchlíky bych sem žádné nepouštěl. Nevím proč to Evropa dělá,“ tázal se středoškolák. „Měli by je vracet, anebo ještě lépe střílet. Nebo nás postřílí oni,“ pronášel naprosto vážně.

Na argument, že alespoň někteří utíkají před válkou, aby je tam nezastřelili, tak proč bychom je měli střílet my, mladý myslitel odvětil. „Tak mají zůstat doma a bojovat.“ A na otázku ke komu se mají třeba v Sýrii přidat, když na jedné straně je diktátor Asad a na druhé Islámský stát, tvrdil: „Tak si mají založit vlastní jednotku a bojovat proti oběma.“ Velkou trpělivost a pedagogické schopnosti prokázali dva Syřané, vysokoškoláci, kteří už 20 let žijí v Liberci a s radikálními mladíky v poklidu diskutovali a snažili se argumentovat vůči jim pronášeným nesmyslům. Přítomní Češi usoudili, že je to marné a raději odkráčeli pokecat si do hospody.  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…