Předák mosteckých hornických odborů Jaromír Franta hovoří doslova o prznění zákona ze strany vlády. „Zásadním způsobem nesouhlasíme s malou novelou horního zákona, která spočívá ve vyjmutí vyvlastňovacích paragrafů. Způsob, jakým k oprášení a znovupředložení tohoto návrhu došlo, je nehorázný politický kšeft pana poslance Šťovíčka s vládou, kdy on protislužbou přislíbil schválení církevních restitucí,“ vyjádřil se místopředseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu a zároveň předseda Sdružení odborových organizací skupiny Czech Coal, jejíž těžební lokality ČSA se zejména týkají územní limity těžby.
Politicko-etický marasmus
Tento počin je podle něj likvidací zákona, který je v souladu s evropskými standardy, je dlouhodobě vyhovující a zajišťuje přístup státu k nerostnému bohatství. Vyvlastňovací paragrafy mají ve svých zákonech všechny velké demokratické země – Velká Británie, USA další. „Schválení tohoto návrhu se dá přirovnat k vlastizradě,“ míní. „Uhlí je jediná domácí dostupná energetická surovina. Proto je ji nutno vnímat i jako bezpečnostní prvek pro českou energetiku, hospodářství a občany,“ podotýká k tomu bývalý šéf parlamentního hospodářského výboru Oldřich Vojíř, dnes jednatel odborné sekce Energetika při Okresní hospodářské komoře Most.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš