„Jako občanka Prostějova s fajn děcinkama prosím za nás všechny: Pane prezidente Zemane, dejte panu Jirkovi Kajínkovi svobodu co nejdřív, aby mohl legálně odejít z vězení,“ napsala Jindřiška Veselá do redakce ParlamentníchListů.cz, přičemž žádost nejdřív poslala přímo na Hrad. Tam už registrují ke třem stovkám podobných přímluvců.
Prosba Veselé
„V Olomouci u muzea jsme se viděli, ale měl jste na spěch. Jen jsme si zamávali. Proto jsem vás chtěla osobně poprosit o milost pro Jirku Kajínka. Nejsem žádná fanynka, jak popsali někteří psychologové. Věřím, že nejen mé desetileté dcerce Wendy, ale i dalším členům mé malé rodinky umožníte co nejdřív výlet na krásný Karlštejn s panem Jiřím Kajínkem, jelikož jiného strejdu nemáme. Obnovu procesu stejně nemůže nikdo nařídit, jak už víme,” napsala přímo prezidentu Zemanovi mimo jiné Veselá a dále se rozepsala o svých osobních problémech.
Následně se v žádosti o Kajínkovu milost několikrát zmínila o lásce člověka k člověku. „Mít rád lidi a milovat lidi, to je celé tajemství, jediný recept na štěstí a to platí pro všechny, pro mě, pro vás, pro Stalina, pro Trumana, pro celý svět,“ ocitovala Jana Wericha. „Věřím, že tuto hezkou vzájemnou lidskou vazbu a člověčenství obnovíme a vrátíme do naší společnosti tu správnou frekvenci života,“ vysvětlila nakonec maminka od tří dětí, která má prý stále zdravotní potíže a nemůže najít práci.
Prezident o Kajínkovi
Prezident Miloš Zeman se již dříve nechal slyšet, že jej Kajínkova kauza zaujala natolik, že by uvažoval o obnově řízení. Ostatně prezident se k případu vyjádřil již několikrát a z Pražského hradu, přesněji od prezidentovy mluvčí Hany Burianové, přišla nyní jedna z jeho dalších citací, v níž řekl: „Podrobně jsem si prostudoval nejen poslední trestní stíhání pana Kajínka, ale i veškerá jeho předešlá trestní stíhání a zjistil jsem, že se pan Kajínek dopustil několika závažných trestních činů již dříve. Takže jeho poslední trestní stíhání není ojedinělé. Stále trvá mé vyjádření z minulosti, stejně tak jako mé vyjádření o udělování milostí.”
Ostatně Zeman už při svém jmenování prezidentem prohlásil, že bude usilovat o to, aby prezident o pravomoci udělovat amnestie a milosti přišel, a tudíž jich ani nehodlá využít. Podle Burianové bylo od té doby, kdy Zeman složil prezidentský slib a oficiálně se stal třetí hlavou České republiky, do Kanceláře prezidenta republiky doručeno několik žádostí o milost pro Jiřího Kajínka. „Jde o devatenáct žádostí od individuálních osob a o hromadné žádosti, na nichž je celkem 282 podpisů. Zhruba patnáct až dvacet podpisů na jednom předtištěném listě,” dodala mluvčí prezidenta s tím, že Hrad se v tuto chvíli k dané věci nebude více vyjadřovat.
Kauza i zfilmovaná
Doživotně odsouzený Jiří Kajínek se snažil ospravedlnit z brutálních vražd již jedenáctkrát. Ostatně všechny jeho ústavní stížnosti i žádosti jeho advokátů o obnovu procesu byly zamítnuty. Kajínek si na to konto v jednom z dopisů postěžoval na podivnou bohorovnost místních soudů a uvedl případ justičního omylu z USA. „To jen tady jsou všechny procesy spravedlivé, protože my máme ty nejkvalitnější soudce a státní zástupce na světě! O policii ani nemluvě,“ podotkl ironicky.
Trestného činu vraždy se podle soudu dopustil tak, že měl v zatáčkách pod plzeňskou věznicí Bory v roce 1993 zastřelit plzeňského podnikatele Štefana Jandu a jeho bodyguarda Juliána Pokoše. Trestní spis obsahuje více než 10 000 stran. V roce 2000 uprchl z mírovské věznice, odkud utekl jako první a zatím poslední vězeň v celé její historii, čímž se stal nejznámějším vězněm v Česku. O jeho životních osudech vznikl i film Kajínek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský