Pravicový profesor Pirk: Tato vláda je největším zklamáním od roku 1989

31.07.2012 8:03 | Zprávy

Uznávaný kardiochirurg z pražského kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny Jan Pirk se rozhodl v prezidentské kampani podpořit Jana Fischera.

Pravicový profesor Pirk: Tato vláda je největším zklamáním od roku 1989
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Jan Pirk

„Znám se s ním delší dobu, ale hlavním důvodem mého rozhodnutí bylo to, že z lidí, kteří se ucházejí o prezidentský post, je pro mne Jan Fischer nejlepším kandidátem,“ řekl ParlamentnímListům.cz. Osvědčil se podle jeho slov ve funkci premiéra úřednické vlády. „Vystupoval distingovaně, kultivovaně, nevyvolával žádné třenice. Mohl by být výborným nestranickým prezidentem,“ je přesvědčen profesor Pirk.

Podpisový arch podepsal Fischerovi jako první

S hrdostí připomíná, že byl prvním, kdo podepsal, navíc veřejně, podpisový arch s podporou kandidatury Jana Fischera. „A jsem ochoten ho podpořit v kampani způsobem, na jakém se domluvíme. On má svůj plán, asi mu do toho zapadám, uvidíme, v čem mu budu nápomocný,“ dodává lékař. Je ochoten přispět do volební kampaně i vlastními nápady. „Třeba z toho něco využije. Ale záleží samozřejmě na jeho přání, je to přece jeho kampaň,“ dodává profesor Pirk.

Některé kroky Nečasovy vlády podporuje

Ale Jan Fischer není jediným z politiků, koho přední kardiochirurg chválí. Za dobrého ministra zdravotnictví považuje současného šéfa resortu Leoše Hegera. „Protože neřeší věci direktivně, ale snaží se o konsensus, aby se zdravotnictví racionalizovalo. Ale chápu, že je velmi složitá práce měnit nemocnice, rušit lůžka a převádět některá zdravotnická zařízení z urgentní péče na péči následnou, která v současné době zdravotnictví nejvíc chybí,“ oceňuje kroky ministra Leoše Hegera. Podle předního kardiochirurga mnohdy lidé po operacích zabírají místa v nemocnicích lidem, kteří potřebují akutní péči, protože chybějí lůžka v zařízeních s následnou péčí.

„Rok u nás ležel pacient po operaci srdce na intenzivní kardiochirurgické péči, protože kvůli dalším nemocem, které nebyly léčitelné, potřeboval zdravotní péči. Ale lůžek v zařízeních k tomu určených je příliš málo,“ vysvětluje profesor Pirk. Tyto kroky Nečasovy vlády podporuje.

Komunikace s veřejností se musí zlepšit

Lékař říká, že by měla lépe fungovat komunikace ministerstva zdravotnictví s veřejností. „I když je dnes komunikace lepší než za ministra Tomáše Julínka, je třeba ještě více vysvětlovat lidem, že mnohé lékařské zákroky je dnes už možné vykonávat ambulantně, není nutná hospitalizace v nemocnici,“ míní Jan Pirk. Zdůrazňuje, že budoucnost zdravotnictví bude v koncentraci vysoce odborné péče do špičkových ústavů, které budou využívat drahé přístroje a zaměstnávat nejlepší lékaře. „Když si nemocnice zakoupí přístroj za čtyřicet milionů korun, musí ho denně naplno využívat a pracovat s ním musí kvalifikovaný lékař. Jina  z drahého přístroje budeme dostávat falešné výsledky,“ vysvětluje Jan Pirk.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…