Přečtěte si, jak soudkyně rozcupovala Šlachtu s Ištvanem v kauze Nagyová

01.09.2015 16:25 | Zprávy

Takový rozsudek šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta a šéf olomouckého Vrchního státního zastupitelství Ivo Ištvan nečekali. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová oběma mužům, kteří se zapříčinili o konec vlády Petra Nečase, v případu Jany Nagyové (dnes Nečasové) a důstojníků Vojenského zpravodajství doslova vyprášila kožich.

Přečtěte si, jak soudkyně rozcupovala Šlachtu s Ištvanem v kauze Nagyová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Nagyová

ParlamentníListy.cz získaly text odůvodnění rozsudku, který v celé míře uveřejňují.  Šlachta s Ištvanem si jej do svých „síní tradic a úspěchů“ určitě nevyvěsí.

V případu šlo o údajné sledování dnes už exmanželky bývalého premiéra Petra Nečase. Podle konstrukce ÚOOZ a žalobců si měla Nagyová objednat sledování Radky Nečasové kvůli žárlivosti a tlaku na Nečase, aby se rozvedl. Z vyšetřování policie nebo státního zastupitelství unikla řada pikanterií, na kterých si smlslo nejedno bulvární médium. Český národ se tak například mohl dozvědět, že je Nagyová dominantní typ ženy, a Nečas naopak submisivní, který jí podléhá.

Vyšetřovatelé tvrdili, že Nagyová zneužila Vojenské zpravodajství k osobním partikulárním cílům, tedy dosažení rozvodu Nečase a sledování dvou svých podřízených – řidiče Jiřího Pertla a podřízené a partnerky Pertla Aleny Hegrové. Spolu s ní čelili obžalobě také bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda a šéf vojenských kontrarozvědčíků Jan Pohůnek. Policie dokládala, že Vojenské zpravodajství Radku Nečasovou sledovalo, posudkem policejních sledkařů. Vojáci naopak tvrdili, že Nečasovou chránili takzvaným kontrasledováním kvůli podezření, že se na ni pokoušejí nalepit závadoví lidé. Vyšetřovatelé argumentovali především tím, že k úkonům kolem Radky Nečasové nebyl vyžádán souhlas ministra obrany, a tudíž proto byl porušen zákon. Policejní posudek ale soudkyně Králová zcela smetla se stolu.

Kontrasledování?

„S tímto odborným vyjádřením se soud nemohl zcela ztotožnit, neboť má za to, že jsou v něm podstatné rozpory, zejména se to týká povolení ke kontrasledování, což si odporuje již v tom smyslu, že pojem kontrasledování není žádnou právní normou upraven a nikde v právní normě není uvedeno, že je nutný k této metodě souhlas či povolení. Dále za podstatné soud považuje rozpory ohledně obsahu takzvaných záznamů o sledování, kdy samotní příslušníci Vojenského zpravodajství, kteří je vyhotovili, se vyjádřili v tom smyslu, že se jedná pouze o jejich poznámky. Rovněž další svědci například svědek Pilc (přechodný šéf vojenských zpravodajců – pozn. red.) a obžalovaní potvrdili, že se nejedná o profesionální výstup Vojenského zpravodajství; a pokud se týká činnosti, kterou prováděli, že se jednalo o obranu proti sledování. Soud má za to, že je nutné vždy vycházet z obsahu listiny, ne z jejího názvu, přičemž pokud v odborném vyjádření jsou uvedena pochybení, jichž se měli příslušníci Vojenského zpravodajství dopustit při své činnosti, mělo by odborné vyjádření na to reagovat odborným posouzením, zda při výkonu této činnosti policejními orgány nedochází k odlišnostem oproti činnosti vykonávané zpravodajskými službami,“ konstatovala soudkyně Králová.

A pokračuje: „Vzhledem k těmto rozporům, které soud považuje za podstatné, soud toto odborné vyjádření hodnotí pouze jako sdělení ředitele útvaru, který je pod ním podepsán.“

Pro Šlachtovy a Ištvanovy muže byl právě zmiňovaný posudek Útvaru zvláštních činností klíčový. Bez něj by stěží mohli Nagyovou a armádní důstojníky pohnat před soud. Policejní zásah na Úřadu vlády, který v roce 2013 smetl kabinet Petra Nečase, budil rozpaky od počátku. V průběhu vyšetřování bylo zřejmé, že vyšetřovatelé lepí důkazy, jak mohou, aby alespoň část jimi označených trestných činů před soudem ustáli. Nepovedlo se. A to ani v případě údajného sledování podřízených Jany Nagyové. Na to si vojáci měli najmout privátní bezpečnostní agenturu. Dle jejich argumentace bylo vyzkoušení privátních agentur v náplni práce. Navíc, jak se ukázalo, neseděly i některé informace policie o pohybu obžalovaných, které měly být pro soud klíčové.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Šťastný

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…