Přednášející: Humanitární bombardování je nesmysl. Na kusy roztrhá děti, svatbu i pohřeb. Díky útoku USA teď stoupne nenávist. Vojáci utíkají před Islámským státem

07.10.2015 8:44 | Zprávy

O terorismu povyprávěl v liberecké knihovně Jan Dušek, expert na islám a islámský fundamentalismus. Radikální islámští teroristé jsou podle něj potenciálním nebezpečím pro Evropu. „Ale nepřijdou s těmi ubožáky uprchlíky. To je stupidní názor,“ konstatoval. Za důležitý považuje rok 2003. „Kdy Američané na základě lživých argumentů vtrhli do Iráku. Kde zahynulo podle odhadů milion lidí, většinou civilistů. Ničeho tím nedosáhli. Naopak. Počet radikálů se zvýšil,“ upozornil.

Přednášející: Humanitární bombardování je nesmysl. Na kusy roztrhá děti, svatbu i pohřeb. Díky útoku USA teď stoupne nenávist. Vojáci utíkají před Islámským státem
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Islámský stát dbá na pečlivé zaznamenávání poprav křesťanů

Povšiml si i čerstvého průšvihu, kdy byla vybombardována nemocnice Lékařů bez hranic v Afghánistánu. „Nikdo nebude za tento zločin potrestán, bude to bráno jako vedlejší ztráta. To jen přileje olej do ohně nenávisti. Afghánistánu hrozí irácký scénář. Kdy se po odchodu Američanů země dostala do chaosu a její část ovládá šílená organizace psychopatů,“ domníval se. Islámský stát podle něj nemůže být poražen bombardováním. „Nevěřím, že bude v dohledné době zlikvidován,“ uvedl.

Na světě žije 1 a půl miliardy muslimů. „K radikálům se hlasí 100 tisíc,“ prozradil Jan Dušek. Přesto i tento relativně malý počet z celkového množství vyvolává vrásky na čele lidem na celém světě, včetně muslimů. Proč to dělají, jaké mají cíle, co si myslí se pokusil v úterý 6. října v liberecké knihovně vysvětlit Jan Dušek. „Fundamentalismus je vlastně návrat ke kořenům,“ řekl na úvod. Islámský fundamentalismus není možné brát nutně jen negativně. Má i své umírněné proudy, které navíc převládají. „Daly by se připodobnit ke křesťanskodemokratickým stranám v Evropě či křesťanským voličům republikánské strany v USA. Pro tyto lidi jsou priority rodina, náboženské hodnoty. Nechtějí pornografii, homosexuální svazky, drogy a tak dále. Není to nic militantního. Je to prostě určitý pohled na svět,“ ozřejmil. Horší je to s radikály.

Zničit malého satana a vyhnat křižáky

Fundamentalismus je podle Duška reakcí na kulturní a ekonomickou globalizaci a rozvrat tradičních společností, zvláště na Blízkém východě. „Je to jakýsi způsob obrany proti překotné modernizaci,“ ozřejmil. Dalším důvodem je nespokojenost s diktátorskými sekulárními režimy. „Fundamentalisté tvrdí, že se odklonily od pravého islámu, jsou zkorumpované a navíc jsou zaprodané Západu. Hrají podle nich roli užitečných idiotů,“ upozornil. Svoji roli hraje i vojenská nemohoucnost; arabské země prohrály několik válek s Izraelem. „Podle fundamentalistů je Izrael něco špatného. Je to malý satan, přičemž velký satan jsou USA. Mnoho radikálních skupin má v programu likvidaci státu Izrael,“ objasnil Dušek.

Ve své terminologii používají výrazy jako neokolonialisté a novodobí křižáci. Za ně považují Američany, Brity či Francouze, kteří se nějak angažují na Blízkém východě. „Tvrdí, že Blízký východ je vykořisťován Západem znovu jako před sto lety za éry kolonií. Usáma bin Ládin, Ajmán Zavahrí a dnes vůdce Islámského státu Abú Bakr al-Bagdádí mají jednoznačný plán. Vyhnat křižáky, porazit je a zničit. Případně jim uštědřit nějaké rány na jejich území. Nejcharakterističtější útok tohoto typu byl 11. září 2001 v New Yorku,“ zmínil. Radikální islamisté vnímají bitevní pole všude kolem sebe s tím, že musí bojovat o duši každého muslima kdekoliv ve světě, „který se přiklání k západnímu stylu života, k demokracii, ke spotřebnímu konzumnímu způsobu života. Což je podle nich zhoubné,“ sdělil Dušek. Například v Afghánistánu to pak podle něj vypadá tak, že Tálibán neútočí jen na Američany či Brity – zahraniční vojáky – ale i na místní lidi.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…