Důchodkyním padá střecha na hlavu a ze svých penzí nemají na její opravu. I takové obyčejné příběhy se skrývají v neutěšené situaci na Ukrajině, které Rusko vzalo Krym, zažívá občanskou válku, hrozí jí bankrot a řádí v ní skupinky kriminálníků. Emilie Chalupnik a Ljuba Klecová jsou navíc krajanky, jejichž blízcí bojovali za druhé světové války za vlast. S žádostí o pomoc jsme obeslali velvyslanectví v Kyjevě, Hrad, ministerstvo obrany, Člověka v tísni, Český svaz bojovníků za svobodu a další instituce.
Příběh důchodkyň
O jejich tíživé situaci se ParlamentníListy.cz dozvěděly od učitele Jiřího Bernkopfa, jehož ministerstvo zahraničí vyslalo na Ukrajinu, aby tam učil krajany češtinu. Působí v celé oblasti Melitopolu, nejvíce v Novgorodkivce, dřívějším Čechohradu. Při cestách mezi krajany se seznámil s těmito dvěma ženami, které mu řekly o svém trápení. Pro ParlamentníListy.cz celou pohromu zdokumentoval. Emilie Chalupnik, rozená Hercal, se narodila v roce 1927 a žije s dcerou Ljubou Klecovou rozenou roku 1958. Na Ukrajinu přijely roku 1940 s rodinami z Kazachstánu. Pobírají důchod 1870 a 1060 korun.
Otec Emilie Viktor Chalupnik vstoupil za druhé světové války do řad 1. československého armádního sboru, jemuž velel Ludvík Svoboda, v dubnu roku 1944. Její bratr Vladimír Chalupnik rozšířil řady „Svobodovy jednotky“ ve stejném roce. Jako parašutista byl vysazen na západní Ukrajině, kde působil v týlu nepřítele. Byl raněn, skrýval se v lesích a zachránila ho právě československá ramáda, když se probojovala až na toto území. První zemřel roku 1964, druhý v roce 1993.
V dnešní kritické sitauci pomáhá na Ukrajině hned několik českých humanitárních organizací a sílí pomoc tamním krajanům. Obě ženy bydlí v chalupě, jejíž střecha vypadá jako cedník. Je z azbestu, který byl na dům položen někdy v sedmdesátých letech. Azbest se drolí, díry jsou provizorně zacpány hadry či igelitem, půda je plná kýblů na vodu. Na ni vede strmé schodiště, po kterém staré ženy vodu vynášejí s velkými obtížemi, takže už začala prosakovat do stropu koupelny. Nová střecha by přišla zhruba na 30 000 korun. S žádostí o pomoc jsme se dopisem podobného znění obrátili na různé státní, nevládní a zájmové organizace.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jan Rychetský