Úvodní čtenářský dotaz odkazoval na výzvu tureckého prezidenta Erdogana k tomu, aby se islámské země sjednotily za účelem řešení „největší humanitární a politické krize v jejich historii“. Tazatelka se rovněž obává stavu, kdy budou v naší zemi statisíce uprchlíků, kteří se mohou při volbách sjednotit, takže bychom se mohli časem při jejich prudce rostoucím počtu dočkat toho, že nám bude vládnout muslim. Ptá se proto, zda není cílem té velké migrace ovládnutí státu touto cestou a zda tomu lze zabránit, aby naše vlast stojící na křesťanských hodnotách neměla v budoucnu problém.
Prezident Miloš Zeman přiznává, že nepodezírá svůj protějšek, tureckou hlavu státu Erdogana, z toho, že inicioval uprchlickou krizi. „Protože v samotném Turecku jsou až dva miliony uprchlíků, a ti samozřejmě způsobují Turecku vážné problémy. Pokud jde o Vaši obavu ze zvyšování počtu uprchlíků, pak ji sice sdílím, ale domnívám se, že jí lze zabránit právě důslednou kontrolou hranic za pomoci armády a policie a okamžitým vracením uprchlíků do míst, odkud přišli,“ konstatuje Miloš Zeman.
Spolupráci některých amerických společností s Islámským státem nelze vyloučit
Další dotaz směřoval k možnosti našeho vystoupení z Evropské unie kvůli povinným kvótám na přerozdělování uprchlíků. „Hluboce se mýlíte, protože Evropská unie sice navrhovala povinné kvóty pro uprchlíky, ale tento návrh byl zamítnut mimo jiné za aktivního přispění České republiky. Česká republika i ostatní státy souhlasily s dobrovolnými kvótami, v případě České republiky je to patnáct set lidí. Již jsem poukázal na to, že daleko větší Polsko má kvótu pouze dva tisíce osob, ale vymínili jsme si, že budeme každého uprchlíka individuálně prověřovat. To konkrétně znamená, že bychom měli přijímat neislámské uprchlíky, například syrské křesťany. Obávám se, že v dohledné době dojde i k přílivu uprchlíků z Ukrajiny, kteří ovšem jsou pracovití a pro Českou republiku nepředstavují nebezpečí,“ míní prezident.
Jeden čtenář se zajímal o to, zda je možná spolupráce USA s Islámským státem, když Spojené státy v 80. letech podporovaly mudžáhidy, pozdější Tálibán. „Nemohu samozřejmě vyloučit, že některé americké společnosti i jednotlivci spolupracují s tzv. Islámským státem na ekonomické bázi. Je známo, že tzv. Islámský stát prodává ropu za o něco nižší ceny, než jsou ceny světové, a není vyloučeno, že některé společnosti tzv. Islámskému státu budou dodávat i zbraně. Ale na druhé straně, nemyslím si, že by se jednalo o podporu na vládní úrovni,“ reaguje hlava státu.
Mimo zákon postavit organizace, které navrhují zavést u nás právo šaría
Problému s uprchlíky v Německu i dalších zemích se věnuje i čtenář, jenž je přesvědčen, že muslimové se nikdy nebudou podřizovat zákonům země, v níž žijí. A proto se prezidenta ptá, co si myslí o tom, když dva čeští poslanci navrhovali postavit islám mimo zákon a byli terčem posměchu a vládní poslanci ČSSD a ANO se tím odmítli zabývat. „V Poslanecké sněmovně jsem byl nedávno a mimo jiné jsem se ve svém projevu veřejně vymezil proti migraci uprchlíků zejména z islámských zemí. Mimo zákon je třeba postavit teroristické organizace. A protože islámský terorismus je v současné době nejčetnější formou mezinárodního terorismu, znamená to, že by mimo zákon měly být postaveny například ty organizace, které navrhují zavedení islámského práva šaría v České republice,“ uvádí Miloš Zeman.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník