Syn Heliodora Píky k metylalkoholu: Přemírou demokracie lidi zvlčili

27.09.2012 16:10 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Za totality měli lidi strach, pak zazvonili klíči a od té chvíle si myslí, že můžou úplně všechno. Jako metanoloví podvodníci v Česku, co zabili kvůli dluhům desítky lidí a ohrozili tisíce.

Syn Heliodora Píky k metylalkoholu: Přemírou demokracie lidi zvlčili
Foto: Hans Štembera
Popisek: Z regálů prodejen musel nařízením vlády zmizet veškerý alkohol s 20 procenty alkoholu a výše

Do takových spojitostí dává kupodivu alkoholový zločin s přemírou demokracie syn komunistické oběti Heliodora Píky Milan, jenž nedávno oslavil devadesátiny. 

„V novinách vyšly úvahy o tom, že vám do Česka vrátíme všechny vaše flašky alkoholu, které tady byly staženy z prodeje. Bude se o tom asi ještě dost debatovat, ale podle mě je to slušný návrh,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Milan Píka, jenž žije na Slovensku. Syn jedné z nejznámějších obětí komunistického teroru tragický metanolový podvod zdůvodňuje mimo jiné i tím, že lidé v demokracii úplně zvlčili, protože ji nedostali po kouskách.

Politika a společnost JINÝMA OČIMA

Zvonění klíčů a mírná totalita

„Po sametové revoluci získali Čechoslováci svobodu, ale dodnes se s ní nenaučili pořádně zacházet a žít. V listopadu 1989 jsme zvonili klíči, ostatně taky jsem to tady v Bratislavě dělal. Už tehdy jsem se však obával toho, co nastane. Teď je vidět, že svoboda neměla přijít až tak z čistého nebe a skokem, bez určitého časového předělu. Měl tam být několikaletý mírně totalitní přechod, aby lidé v pokoře přijali práva, ale i řadu povinností, které úplná demokracie vyžaduje,“ vysvětluje Píka v souvislosti s řadou afér, které hýbou hlavně Českem, ale částečně i Slovenskem.

Občané si podle něj měli prožít ještě několik přechodných let strachu, aby se naučili se svobodou žít. „Strach a obavy z komunistů byly pro lidi takovým stavidlem, proti vlastním chtíčům. Po sametu se stavidlo zvedlo a v lidech převládly sobectví a zištnost. Každý žije jen pro sebe, bližní ho nezajímají, a když chce získat peníze, tak se často zachová nečestně. Vždyť v Česku, ale i v ostatních evropských zemích, ohrozil při metanolovém zločinu, kvůli splacení dluhů, pár podvodníků desetitisíce ostatních, co si chtěli po práci odpočinout a dát štamprli,“ zlobí se.

Bitva u Lipan

Na mysl přijde, že to jsou dost podivná slova od člověka, jemuž komunisté pověsili tátu, a jenž seděl několik měsíců v jeji ch lágrech. „Kdyby alespoň v počátečním stadiu demokracie přetrvala obava z StB, výslechů a pronásledování, tak by tolik nepravostí dnes nebylo. Vždyť je to samý zločin, korupce a tak dále. Je mi to líto, “ vede si přesto svou Milan Píka. Pro kvalitní české likérky a destiláty jako třeba Becherovka či Jelínek, je podle něj první prohibice v historii podobná bitvě u Lipan, v níž v roce 1434 utrakvisticko – katolická aliance porazila hlavní vojenské složky radikálního křídla husitského hnutí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

15:55 „Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

Dohru v Bruselu bude mít komentář o tom, že Danuše Nerudová strávila v maskérně před natáčením telev…