Nikdo by u nás neměl v demokratických volbách získat sto procent, jinak se může spolehnout na to, že mu takovýto triumf politická konkurence a nespřízněná média náležitě osladí. Přesvědčil se o tom Andrej Babiš poté, co s touto dominancí obhájil na víkendovém sněmu hnutí ANO předsednickou funkci. Komentátor Reflexu J. X. Doležal jeho zvolení přirovnal k volbám komunistických pohlavárů a šéfovi hnutí ANO pozměnil jméno na Kim An Drej připomínající severokorejského vůdce. „Blahopřeji ke zvolení. Ale proč jen 100 procent?“ rýpl si kolega z vlády a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.
Nad posměchem z nejrůznějších stran kroutí hlavou pražský zastupitel za hnutí ANO Patrik Nacher, jenž v podzimních komunálních volbách získal na vítězné kandidátce po Adrianě Krnáčové největší počet hlasů. „Rozhodně bych nikomu nevyčítal sto procent hlasů, ale to je o tom, že kdo chce psa bít, hůl si najde. Co měl v té chvíli pan Babiš dělat? To měl říkat: ´Kandiduju na předsedu, volte mě, ale někdo z vás mi to tam nehoďte, abych neměl sto procent?´ Jak by to podle těch kritiků mělo být? Vyzvat delegáty, aby ho volili, ale nedělali to všichni?“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Patrik Nacher.
K Babišovi alternativa nebyla, hnutí postavil od naštvání a desetin procent
Přitom pro jednohlasnou volbu by se argumenty snesly snadno. „Andrej Babiš je výraznou figurou i zakladatelem ANO, člověkem, který do toho dal i spoustu vlastních prostředků, který hnutí ANO táhne mediálně, táhne i ty volby, to je přece jasné. Myslím, že se ten výsledek dal očekávat. Jaká tedy mohla být alternativa? Vždyť je tváří hnutí, postavil ho od nějakého prvotního naštvání a od prvotních desetin procent preferencí, kdy to hnutí nikdo neznal, až po to, že dnes má kolem třiceti procent. To podstatné je on, pak z toho také vychází to, že má takovou podporu uvnitř vlastního hnutí,“ vysvětluje pražský zastupitel hnutí ANO.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník