Se svým nezáviděníhodným údělem se ale nechce smířit, a tak hledá řešení i prostřednictvím stránek, na kterých hovoří o tzv. Exekuční domobraně a hromadné žalobě na stát k Ústavnímu soudu. Podle právničky Kláry Slámové to je však zřejmě jen "plácnutí do vody" bez šance na exektivní výsledek.
Exekuční domobrana neznamená obranu "se zbraní v ruce"
Víte, co je to exekuční domobrana? Pokud předpokládáte, že to znamená ochranu majetku se zbraní v ruce, jste naprosto vedle. Že jde však o obranu, napovídá název správně. Po příběhu učitelky Hany se totiž ozvali další lidé s velmi smutnými zkušenostmi se systémem vymáhání dluhů v Česku a jeden z nich přinesl i řadu konkrétních zajímavých návrhů na to, jak "molocha" porazit. ParlamentníListy.cz ho proto vyzpovídaly.
S příběhem paní Hany, který v sobě však obsahuje nejen problém exekucí, ale i problém s okolnostmi a posuzováním podmínek přiznání finanční podpory od státu, ParlamentníListy.cz seznámily čtenáře v minulém týdnu. A zveřejnily též její představu o nápravě – tu vidí tato bývalá učitelka Hana v podání hromadné žaloby lidí, kteří se ocitli v nesnázích, které ne vždy mohli ovlivnit. I když se zdá tento návrh jedním z mála možností, které by mohly vést k efektivnímu výsledku, ne každý se s ním ztotožňuje – a to i přes to, že si moc dobře uvědomuje, že je NĚCO v tomto státě nastavené poněkud chybně (a především značně rozdílně od systému vymáhání dluhů v jiných vyspělých zemích).
„Samotná hromadná žaloba na stát nic nevyřeší. Exekuční řád zůstane nadále v platnosti nebo ho přinejmenším vláda a poslanci změní k ještě horší variantě. V prvé řadě je třeba vytvořit exekuční domobranu, která prvotně podpoří zrušení exekučního řádu Ústavním soudem a dohlédne na potrestání exekutorů. Tím se zasadí klíčová rána tomuto zkorumpovanému systému. Až potom můžete využít tohoto sjednocení k požadování odškodnění po státu. Finance na odškodnění jsou na účtech exekutorů. No a pak by měl následovat trest pro zkorumpované podnikatele, poslance a členy vlády a nastolení pořádku na úřadech i v policii,“ myslí si Jiří Bezděk ze Zábřehu. Právě on je autorem nápadu na „exekuční domobranu“.
Exekuční domobrana - s respektováním zákonů
Zrodil se v jeho hlavě poté, co i on se stal jedním z mnoha těch, kteří exekuce po česku zažívají na vlastní kůži. Jak ParlamentnímListům.cz přiznal, vzhledem k dominovému efektu exekucí (kdy kvůli jedné exekuci a významně osekanému přijmu nezvládá člověk platit běžné poplatky a vznikají mu nové a nové dluhy, ke kterým by jinak vůbec nedošlo), v současné době musí „vyžít“ jen se dvěma tisícikorunami měsíčně. A z nich se zázraky a tím méně účelná právní obrana uhradit nedá ani při nejlepší vůli a snaze. Přesto se Jiří Bezděk nechce se svým, ale i údělem dalších podobně postižených smířit. Vypracoval proto několik návrhů, které pojmenoval "exekuční domobranou". Jak dodává, všechny ale obsahují pravidla, která dodržují zákony a Ústavu ČR. (Více na: http://pravdazvitezi.webnode.cz/news/duvody-vzniku-exekucni-domobrany/)
„Mám kapku impulzivně-emotivní mluvu i v psaném projevu adekvátně reagující na podněty v daném čase. Tak se jednoho dne stalo, že jsem použil nepřijatelnou formu a byl zablokován redaktorem jednoho nejmenovaného média pro vulgarismy, které prý odporovaly kodexu blogera. Měl pravdu - poslanecké ambice nemám, abych mohl veřejně užívat vulgarismů. Ale přesto bych se rád dozvěděl odpověď na otázku: Proč je větší zločin říct 'svině' osobě, která vědomě psychicky týrá jiné? Či proč je větší zločin dlužit 20 Kč za jízdné v MHD než vražda z pohledu exekuční a domovní prohlídky ve státě, který se jejími volenými zástupci rozkrádá po miliardách?“ ptá se Bezděk, pro kterého je přežití každého měsíce malým, ale velmi drobným vítězstvím. Na vybranou však ale podle svých slov neměl, a tak některé dny v měsíci musí přežít bez toho, aniž by si mohl dopřát stravu. Je si však moc dobře vědomý toho, že v podobné situaci není v Česku sám.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová