Zalesňování zemědělských půd je dosud často vnímáno jako zlepšování ekologického stavu krajiny. Realita je ale taková, že k zalesňování jsou vybírány převážně špatně přístupná nebo neúrodná místa jako jsou meze, strmé stráně, podmáčené louky, nivy potoků, původní kamenice, lesní enklávy apod. Tato místa představují v krajině obvykle poslední cenné prvky s vysokou biodiverzitou, často jsou i biotopem chráněných a ohrožených druhů. Jejich zalesněním tento biotop v krátké době nenávratně zaniká. Zalesňováním lesních enkláv a zarovnáváním lesních okrajů se také dál zjednodušuje struktura krajiny, kde pak dominují celky polí a smrkových hospodářských lesů.
K zalesnění pozemků na území chráněných krajinných oblastí je nutný souhlas příslušné Správy CHKO. V posledních letech dochází však velmi často k zalesňování drobných ploch bez tohoto souhlasu.
Dne 18. 2. 2016 se proto sešli příslušní pracovníci obecních úřadů obcí s rozšířenou působností (orgány ochrany zemědělského půdního fondu) a krajských úřadů na Správě CHKO, aby hledali společný postup proti těmto nelegálním aktivitám. Diskutované byly možnosti nápravy dříve zalesněných ploch, sankcí, ale také možnosti osvěty a prevence. Na jednání byly dohodnuty zásady součinnosti všech zainteresovaných orgánů s tím, že Správa bude situaci dále vyhodnocovat a v pravidelných intervalech o vývoji problému informovat.
Nevhodné zalesnění enklávy v listnatém porostu monokulturou smrku ztepilého.
Nevhodné zalesnění vstavačové louky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva