Pět dobrovolníků na raftu se během osmihodinové jízdy mezi Purkarcem směrem na Hněvkovice prakticky nezastavilo. Sbírali odpad, který se v řece nahromadil během loňského roku. „Nacházeli jsme nějaké sklo a podobně, ale naprostou většinu odpadů tvoří plasty, a to od různých kelímků od jogurtů přes PET lahve až po kyblíky nebo zapalovače,“ říká Josef Paul z útvaru řízení techniky temelínské elektrárny.
Plasty tvoří hlavní díl odpadu podle provozovatelů půjčoven i samotných vodáků také na dalších úsecích řeky. „Díky systému zálohovaných kelímků možná trochu poklesl počet těchto odpadků ve vodě, ale bohužel to vyvažuje další plastový materiál,“ doplňuje organizátorka dobrovolnických dnů elektrárny Temelín Jitka Lhotská.
Čištění řek patří mezi nejčastější dobrovolnické aktivity firem, spolků a obcí. V případě Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ k nim ještě v letošním roce patřila například údržba venkovního areálu v Přírodovědném muzeu Semenec a v Chelčickém domově sv. Linharta ve Vodňanech. V Třeboni, kde Český nadační fond pro vydru provozuje záchrannou stanici pro hendikepované živočichy, dobrovolníci natírali a stavěli nové voliéry a bílili interiér stanice. Do letošních dobrovolnických dnů se zapojilo celkem 53 zaměstnanců temelínské elektrárny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva