Krajský projekt „Ozbrojený útočník“ (prevence útoku ve školním prostředí) je v Jihočeském kraji realizován od roku 2016 za aktivní spolupráce Krajského ředitelství Policie Jihočeského kraje a Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje. Jde o soubor preventivních opatření a aktivit, jejichž hlavním cílem je, aby se zapojené školy podrobněji orientovaly v oblasti prevence ozbrojeného útoku (nastavily si kvalitně bezpečnostní pravidla fungování chodu školy, znaly, předvídaly a případně včas zachytily rizikové signály, měly nastaveny pravidla vnitřní a vnější komunikace, navázaly spolupráci s PČR a dalšími složkami IZS apod.). Zároveň aby byly v rámci svých možností připraveny na možnou situaci, kdy útočník překoná bezpečnostní opatření školy, zaútočí a všichni zaměstnanci školy budou nuceni na vzniklou situaci, před příjezdem složek IZS, zareagovat a řešit ji.
„Projekt měl v roce 2016 šest hlavních aktivit. V roce 2017 dojde k logickému vyústění projektu, provedením reauditu a nácviku chování při útoku pro zaměstnance společně už i se studenty či žáky zapojených škol. Tím bude ověřena faktická udržitelnost realizovaných činností (zda si zaměstnanci škol z nácviku z roku 2016 zásady správného chování při ohrožení „pamatují“ a budou se jimi řídit, zda bezpečnostní audity vedly ke zlepšení preventivních opatření škol v praktické rovině). Náplní další části projektu je kupř. i zapojení a podpora obce z JčK, která zajistí realizaci jednotlivých aktivit projektu na všech školách, které zřizuje,“ říká Mgr. Veronika Švehlová Bullová, manažerka prevence kriminality Jihočeského kraje. V rámci projektu „Ozbrojený útočník“ řídí celý projektový tým a je zodpovědná za administraci a koordinaci všech aktivit projektu.
Další případové studie nám představí například Jan Chodora, Branch Manager Státní správa ze společnosti SECURITAS ČR s.r.o. Ke své prezentaci říká: „Zajištění bezpečnosti v prostředí školy je velice citlivý a náročný krok, který vyžaduje zkušeného a odpovědného partnera, protože zaměstnanci školy nejsou primárně na tuto otázku orientováni a musejí se svěřit do rukou odborníků. Přesto, že je každá škola individuálním zařízením a míra konkrétních rizik se může výrazně lišit, je naším cílem účastníkům konference představit model zabezpečení s využitím kombinace a logického propojení bezpečnostních opatření, fyzické ostrahy, mechanických zábran a nejmodernějších bezpečnostních technologií. Důraz je kladen na výběr silného partnera, efektivitu minimalizace rizik a v neposlední řadě na náklady spojené se zajištěním bezpečnosti. Také bychom rádi poukázali na nevhodné postupy v oblasti teoretických a praktických cvičení, případně nevhodných investic, především v oblasti bezpečnostních technologií. Na závěr bychom rádi zmínili i základní možnosti školy nebo zřizovatele v roli Zadavatele dle Zákona o zadávání veřejných zakázek.“ Zjednodušeně řečeno, pan Chodora se bude ubírat směrem aplikace „Paretova pravidla“ 80/20 na poměr technika/lidský faktor při snaze o dosažení „bezpečné školy“.
Už jen poslední volná místa zbývají, přidejte se k účastníkům konference i Vy!
http://www.bezpecnaskola2017.cz/zakladni-informace.html
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva