Chvaletická elektrárna má podle ekologů obrovský vliv na změny klimatu, spaluje hnědé uhlí ze severočeských povrchových dolů, čímž vypouští do ovzduší velké množství toxických látek. Tím přispívá nejen k velkému znečišťování vzduchu, které každoročně zabije až deset tisíc lidí, ale také ke globálnímu oteplování, jež má za následky sucho, lesní požáry, tání ledovců a rekordní tropické bouře po celém světě. Navzdory tomu získal Pavel Tykač – majitel Severní energetické, která elektrárnu provozuje – na začátku léta od Pardubického kraje výjimku z evropských limitů emisí rtuti a oxidů uhlíku, které začnou platit v roce 2021.
Promítání i protesty, které se v okolí elektrárny o víkendu odehrávaly, měly upozornit na to, že pokud Česká republika nepřestane do roku 2030 spalovat uhlí, nesplní tak závazky klimatické dohody z Paříže v roce 2015, kdy se jasně deklarovalo, že je třeba udržet oteplení Země pod 1,5 stupněm Celsia. Zatímco ve vedlejším Německu se o tomto cíli aktivně jedná, česká vláda doposud žádný podrobný plán na postupné odstavování uhelných elektráren vypracovaný nemá. I proto lidé přistupují k různým formám občanské neposlušnosti nebo demonstracím, stávkám a uměleckým protestům, aby touto cestou upozornili na alarmující situaci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva