Na Radě pro zahraniční věci se ministři budou zabývat aktuálním vývojem v Íránu, Rusku a v Libyi a aktuálním vývojem blízkovýchodního mírového procesu. V případě Íránu by se debata ministrů měla soustředit na rozvoj vztahů EU s Teheránem napříč různými sektory (ekonomická spolupráce, energetika, doprava, migrace, lidská práva) a na roli Íránu v Libanonu, Sýrii a v Afghánistánu. V případě Ruska se diskuse zaměří na zmapování a zhodnocení stávajících vztahů EU s Ruskou federací.
Diskuse ministrů o Libyi se uskuteční za účasti zvláštního zmocněnce generálního tajemníka OSN pro Libyi Martina Koblera a bude se věnovat unijní pomoci při reformování civilního bezpečnostního sektoru, zejména policie a fungování právního státu. Na okraj Rady je plánováno bilaterální setkání ministra Zaorálka s jeho rakouským protějškem Sebastianem Kurzem.
Rada pro obecné záležitosti se bude zabývat především přípravou jednání Evropské rady ve dnech 17. a 18. března 2016. Březnová Evropská rada by se měla soustředit zejména na aktuální problematiku migrační krize, otázky Schengenu, ochranu vnějších hranic a spolupráci se třetími zeměmi. Evropská rada dále projedná problematiku Evropského semestru, posun ve strukturálních reformách a otázky vnitřního trhu.
V diskusi o problematice Evropského semestru ministři projednají zejména otázky spojené s kvalitou veřejné správy. Rada se také bude zabývat implementací meziinstitucionální dohody k lepší tvorbě právních předpisů, především části věnované ročnímu programování. V rozpravě o problematice kohezní politiky ministři projednají sdělení Evropské komise k investicím pro růst a zaměstnanost, které by měla představit komisařka pro regionální politiku Corina Creţuová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV