Od ledna 2017 se mění podmínky pro dovoz želatinových kapslí a některých potravinových doplňků

21.12.2016 14:58 | Zprávy

Od Nového roku dojde ke změnám podmínek pro dovoz neplněných želatinových kapslí určených k lidské spotřebě a některých potravinových doplňků obsahujících produkty živočišného původu do Evropské unie (EU).

Od ledna 2017 se mění podmínky pro dovoz želatinových kapslí a některých potravinových doplňků
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto.

Některé produkty, které dosud při vstupu do EU nepodléhaly vstupní veterinární kontrole, budou od 1. ledna 2017 muset splňovat veterinární požadavky na dovoz a budou v místě vstupu do EU kontrolovány. Tyto produkty budou muset pocházet ze schválených závodů ve schválených třetích zemích. To mimo jiné znamená například to, že od nového roku nebude možno do EU dovážet prázdné želatinové tobolky určené k lidské spotřebě z Číny.

Předmětem vstupní veterinární kontroly se nově stávají především neplněné tobolky vyrobené ze želatiny živočišného původu určené k lidské spotřebě, které často používají k výrobě svých produktů farmaceutické firmy a výrobci potravinových doplňků. Na seznamu uvedeném na internetových stránkách Evropské komise aktuálně figurují následující země (v závorce počet schválených závodů v uvedené zemi: Argentina (2), Bělorusko (1), Brazílie (14), Kanada (5), Kolumbie (4), Indie (7), Korea (3), Mexiko (3), Pákistán (3), Tchaj-wan (1), Turecko (2), USA (11). Jiní než schválení výrobci ze schválených zemí nesmí do EU výše uvedené zboží dovážet.

Celní kontrole budou nově podléhat také některé plněné želatinové kapsle. Podrobný popis nových pravidel pro dovoz prázdných i plných želatinových kapslí lze najít na následujícím odkaze na webu Státní veterinární správy (SVS): http://www.svscr.cz/obchodovani-s-veterinarnim-zbozim/informace/.

Další důležitou zprávou zejména pro dovozce potravinových doplňků je, že Evropská komise doposud neschválila seznam závodů pro dovoz vysoce rafinovaných produktů, jako jsou chondroitin-sulfát, glukosamin, chitosan nebo kyselina hylauronová do EU. Tento seznam přitom měl být přijat do konce prosince 2016 a nepředpokládá se, že bude do konce roku přijat. Vzhledem k nastalé situaci je na jednotlivých členských státech, ze kterých zařízení mimo EU povolí dovoz těchto produktů. Jelikož ČR nemá svůj seznam výrobců schválených pro dovoz těchto specifických komodit, bude se i nadále řídit doporučením Evropské komise z ledna 2013. To znamená, že do ČR bude možno nadále dovážet tyto produkty pouze ze závodů schválených pro dovoz surovin, ze kterých jsou tyto produkty vyrobeny. Například chondroitin-sulfát nebo glukosamin původem z produktů rybolovu tak budou muset pocházet ze závodů, které mají schválení pro dovoz produktů rybolovu. V případě produktů vyráběných z chrupavek, kostí či šlach hospodářských zvířat, se bude muset jednat o výrobce schváleného pro dovoz masných výrobků daného druhu.

Do doby, než Evropská komise seznam závodů schválených pro dovoz vysoce rafinovaných produktů přijme, doporučuje SVS obchodníkům rozhodně konzultovat případný dovoz těchto produktů s konkrétní pohraniční veterinární stanicí a to zejména v těch případech, kdy místem vstupu zboží do EU nebude ČR, ale jiný členský stát. Více informací k problematice dovozu vysoce rafinovaných produktů včetně odkazů na užitečné aktuální seznamy a kontakty pro případné konzultace naleznou zájemci zde: http://www.svscr.cz/obchodovani-s-veterinarnim-zbozim/informace/.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

Stává se snad ODS populistickou stranou?

Co si jako člen ODS myslíte o slibu Fialy, že když bude ODS u moci, budeme mít do několika let platy jako v Německu? Protože snad všichni ekonomové a odborníci tvrdí, že je to nereálné. A já se ptám, zda nemyslíte, že takové prohlášení straně jen škodí, protože je evidentní, že jde v lepším případě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Iuridicum Remedium: Má ještě smysl ochrana soukromí? aneb Dvacátý ročník Cen Velkého bratra

22:03 Iuridicum Remedium: Má ještě smysl ochrana soukromí? aneb Dvacátý ročník Cen Velkého bratra

Pražská organizace Iuridicum Remedium (IuRe) připravuje jubilejní dvacátý ročník Cen Velkého bratra,…