SUZ MV: Integrační centra oslavila 10 let existence konferencí na Letné

18.10.2019 20:13 | Zprávy

Integrační centra, která dnes tvoří komplexní síť zastoupenou ve všech krajích České republiky, pomáhají již od července roku 2009, kdy vznikla první Centra na podporu integrace cizinců (CPIC).

SUZ MV: Integrační centra oslavila 10 let existence konferencí na Letné
Foto: Správa uprchlických zařízení MV
Popisek: Správa uprchlických zařízení MV

U příležitosti desetiletého výročí fungování Integračních center uspořádalo Ministerstvo vnitra 16. října konferenci za účasti zástupců Ministerstva vnitra, Správy uprchlických zařízení, jakožto provozovatele Center v deseti krajích ČR, představitelů Integračních center z dalších čtyř krajů republiky, zástupců krajů, obcí a dalších subjektů zainteresovaných do integrace legálně zde žijících a pracujících cizinců.

„Česká republika v současnosti přijímá značný počet cizinců pro svůj pracovní trh. Masivní příliv cizinců, často ze zemí s odlišnou kulturou a zvyklostmi, výrazně ovlivňuje dosavadní soužití, zejména vztahy na lokální úrovni. Integrační politika proto musí na tyto nové skutečnosti přímo reagovat. Bez úspěšné integrace sotva může být v současnosti tolik požadovaná pracovní migrace úspěšná. Nekonfliktní soužití a vzájemná tolerance je v bytostném zájmu všech obyvatel státu. Jak cizinců, tak většinové společnosti,“ uvedl na úvod první náměstek ministra vnitra pro řízení sekce vnitřní bezpečnosti a policejního vzdělávání Jiří Nováček.

„Nemůžeme se spoléhat, že se cizinci začlení do společnosti sami, bez jakékoliv pomoci a podpory. Proto je potřeba vytvářet a upevňovat systém a strukturu podporující integraci cizinců v ČR. V této situaci se můžeme opírat o síť Integračních center ve všech krajích České republiky. Přesvědčili jsme se, že předcházet problémům v soužití je vždy snadnější, než čelit následkům nezvládnuté migrace či integrace,“ dodal Nováček s tím, že Centra udělala za posledních 10 let na poli integrace obrovský kus práce.

Dosavadní činnost Integračních center velmi kladně hodnotila i Helena Langšádlová, poslankyně PS PČR a předsedkyně podvýboru pro migraci a azylovou politiku: „Práce pro integraci je investicí do naší společnosti. Je důležité, abychom se snažili o to, aby cizinci nežili jen mezi námi, ale i s námi. Z dlouhodobého hlediska u nás integrace cizinců probíhá na velmi dobré úrovni.“

Potřebu zapojení místních samospráv, jakožto klíčového partnera Integračních center, pak vyzdvihl ve svém příspěvku Pavel Bacík, ředitel Správy uprchlických zařízení MV. „Důležité je, aby Centra nezůstala ve své činnosti osamocena, ale aby byla schopna šířit své know-how dále i mezi obce, jednotlivé zaměstnavatele, komunity samotných cizinců a neziskový sektor.“

„Integrační politika nesmí pokulhávat za tou migrační, jak se to v minulosti někdy dělo,“ upozornil také ředitel Bacík.

V dopoledním bloku mluvili také Robin Povšík, náměstek ministryně práce a sociálních věcí, který práci Integračních center může hodnotit i z pozice náměstka primátora Mladé Boleslavi, a Pavla Novotná, ředitelka odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra. V odpoledním bloku pak příklady dobré praxe integrace popisovali zástupci čtyř Integračních center.

V současné době Integrační centra fungují ve všech čtrnácti krajích České republiky. V deseti krajích je jejich zřizovatelem stát prostřednictvím Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra, v ostatních pak jiné organizace. V Ústeckém kraji je to Poradna pro integraci, z. ú., v Praze Integrační centrum Praha, o. p. s., v Královéhradeckém kraji Diecézní katolická charita a v Jihomoravském kraji je to kraj.

Primárním úkolem Integračních center je důkladné sledování situace v daném regionu a zprostředkování výměny informací mezi zaměstnavateli, obcemi a dalšími státními institucemi, jako jsou krajské úřady, cizinecká policie, státní a městská policie, úřady práce, finanční úřady, živnostenské úřady, odbor azylové a migrační politiky MV atd. Centra navíc pro cizince organizují sociální a právní poradenství, kurzy českého jazyka či sociokulturní kurzy usnadňující jejich začlenění a bezproblémové fungování ve většinové společnosti. Ve spolupráci s cizineckými komunitami pak centra pro širokou veřejnost pořádají vzdělávací, kulturní a sportovní akce.

Činnost center dlouhodobě přispívá k předcházení sociálně patologických jevů ve společnosti a úspěšné integraci cizinců, z níž těží především majorita.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Filip Turek byl položen dotaz

Tvrdíte, že nám vládnou zaprodaní primitivové

Komu jsou podle vás zaprodaní? A i když já mám k fungování celé EU dost výhrad, dost mě tedy namíchlo to, jak se navážíte do lidí, co chodí volit, jako by byly nějací hlupáci. Jsem zvědav, co v Bruselu předvede vy, zda jste před volbami jen neslibovali, což je dost častý jev, který má podle mě dost ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Iuridicum Remedium: Má ještě smysl ochrana soukromí? aneb Dvacátý ročník Cen Velkého bratra

22:03 Iuridicum Remedium: Má ještě smysl ochrana soukromí? aneb Dvacátý ročník Cen Velkého bratra

Pražská organizace Iuridicum Remedium (IuRe) připravuje jubilejní dvacátý ročník Cen Velkého bratra,…