Veřejný ochránce práv upozornil na zbytečnou povinnost pamatovat si číselný kód

05.01.2017 11:52 | Zprávy

S vyřizováním nového občanského průkazu je od 1. ledna 2012 spojena povinnost občana použít tzv. bezpečnostní osobní kód (BOK). Při podání žádosti o nový průkaz si občan zvolí 4-10 místný číselný kód, kterým by se měl do budoucna identifikovat při komunikaci s informačními systémy veřejné zprávy.

Veřejný ochránce práv upozornil na zbytečnou povinnost pamatovat si číselný kód
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Novela zákona o občanských průkazech, která bezpečnostní osobní kód zavedla, předpokládala, že lidé budou BOK využívat při samoobslužném přihlašování na úřadech, že si pak některé úřední záležitosti budou moci vyřizovat sami. Měl se tím zvýšit komfort občanů i úředníků, kterým by se zadáním BOKu rovnou načetly údaje o občanovi, takže by nebylo nutné vše vypisovat a ověřovat z občanského průkazu.

Tyto „elektronické“ občanské průkazy však zjevně předběhly dobu, protože elektronizace veřejné správy je stále v nedohlednu. Po pěti letech účinnosti novely použijí občané BOK jen při vyzvednutí nového občanského průkazu, dál jim není k ničemu. Jde však o povinnost uloženou zákonem a při vyřizování občanského průkazu jsou lidé poučeni, že si tento číselný kód mají pamatovat. Pokud ho zapomenou, za odblokování kódu zaplatí správní poplatek 100 Kč. Tato konstrukce ale podle veřejné ochránkyně práv postrádá logiku: „Proč by si lidé měli pamatovat číslo, které nepoužívají? Pokud ho nepoužívají, jak vůbec zjistí, že ho zapomněli? Proč by si zapomenuté číslo za 100 Kč odblokovávali, když jim stejně k ničemu není?“

Zejména pro seniory, vyřizující si nový občanský průkaz, může být taková situace velmi stresující a může budit dojem svévole státu. Dokládá to i podnět stěžovatele, který na tuto zákonem uloženou povinnost upozornil. Namítal proti tomu, že stát přikazuje například i seniorům, aby si pod hrozbou finanční „sankce“ pamatovali vícemístné, přitom naprosto zbytečné číslo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český rozhlas: Plánujeme v roce 2025 hospodařit s vyrovnaným rozpočtem

7:16 Český rozhlas: Plánujeme v roce 2025 hospodařit s vyrovnaným rozpočtem

Rada Českého rozhlasu dnes na svém zasedání schválila rozpočet ČRo na rok 2025. Rozpočet je sestaven…