Vláda: Česká a slovenská tripartita se sešla na druhém společném jednání

01.04.2017 14:40 | Zprávy

Tématy druhého společného jednání české a slovenské tripartity byly vysílání pracovníků a zkušenosti se sociálním dialogem.

Vláda: Česká a slovenská tripartita se sešla na druhém společném jednání
Foto: Archiv PL
Popisek: Úřad vlády ČR

Představitelé české a slovenské vlády, odborů a zaměstnavatelů se ve čtvrtek 30. března 2017 sešli na zámku Štiřín na druhém společném zasedání české a slovenské tripartity. V čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou diskutovali o zkušenostech s vedením sociálního dialogu v Česku a na Slovensku.

Kromě předsedy vlády Bohuslava Sobotky, který je zároveň i předsedou RHSD ČR, se jednání zúčastní i další členové vlády: ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Slovenskou vládu zastoupili Ján Richter, ministr práce, sociálních věcí a rodiny a současně předseda HSR SR, Peter Pellegrini, místopředseda vlády pro investice a informatizaci, a Arpád Érsek, ministr dopravy a výstavby.

Premiér Bohuslav Sobotka připomněl, že od nástupu této vlády v roce 2014 se podařilo velmi zintenzivnit spolupráci se zaměstnavateli a odbory. Vláda s nimi pravidelně projednává významné návrhy zákonů a dalších opatření. Ocenil také, že se podařilo navázat na první jednání české a slovenské tripartity, které se uskutečnilo 7. září 2015 v Bratislavě.

Do konce funkčního období této vlády se také uskuteční už čtvrté společné jednání s krajskými tripartitami. Na konci dubna se pak ve Varšavě koná setkání hospodářských a sociálních rad zemí Visegrádské skupiny. V únoru 2016 toto setkání hostil právě zámek Štiřín.

Mezi hlavní témata jednání patřila budoucnost práce v souvislosti s nástupem digitální ekonomiky, otázky úrovně mezd našich zaměstnanců v rámci evropského kontextu, podoba evropského pilíře sociálních práv či návrh na revizi směrnice EU o vysílání pracovníků.

Evropský pilíř sociálních práv

Veřejná konzultace o podobě evropského pilíře sociálních práv byla zahájena v březnu 2016. Česká republika uvítala zahájení této diskuze. Za prioritu v oblasti pracovněprávních vztahů považuje opatření směřující k dalšímu prohlubování flexibility pracovních vztahů a podmínek uplatňování nových forem organizace práce. Zajištění vyšší flexibility v oblasti zaměstnávání jde ruku v ruce se slaďováním rodinného a pracovního života. V tomto kontextu je nutné zajistit dostatečný počet zařízení péče o děti v předškolním věku. Za další a velmi podstatnou prioritu vláda považuje úsilí o narovnání odměňování žen a mužů. Za dlouhodobě důležitou otázku v záležitosti evropského pilíře sociálních práv pak považuje snižování chudoby. Evropský pilíř sociálních práv je smysluplný, pokud bude snižovat sociální a ekonomické nerovnosti napříč společenskými skupinami a napříč Evropou.

Návrh směrnice EU o vysílání pracovníků

V březnu 2016 předložila Evropská komise Radě a Evropskému parlamentu návrh na revizi směrnice o vysílání pracovníků v rámci poskytování služeb. Momentálně projednávaný návrh je pro Českou republiku nepřijatelný. Česká republika považuje za problematické zavedení nových pravidel odměňování pro všechna vyslání již od prvního dne a aplikaci revidované směrnice na sektor dopravy. Česká republika se staví k návrhu odmítavě z důvodu neproporcionality navrhovaných opatření, nesouladu s principy vnitřního trhu, ale i z důvodu absence konsenzu mezi členskými státy i sociálními partnery a trvá na vynětí sektoru dopravy z působnosti revidované směrnice.

Digitální ekonomika

Digitální agenda patří mezi priority vlády ČR. Stěžejním tématem je vytváření podmínek na podporu růstu digitální ekonomiky a elektronizace veřejné správy. V roce 2015 vznikl Akční plán pro rozvoj digitálního trhu, který shrnuje směřování vládní politiky a definuje klíčová opatření. Poslední verze Akčního plánu byla schválena vládou v březnu 2017. Akční plán a jeho aktualizace jsou pravidelně konzultovány s hospodářskými a sociálními partnery. Materiál k tomuto bodu popsal témata, které považuje vláda a její sociální a hospodářští partneři za nejvíce aktuální pro rozvoj digitální agendy v ČR. Jednalo se o oblast čtvrté průmyslové revoluce, eGovernmentu, sdílené ekonomiky, ochrany dat a volného toku dat. U sdílené ekonomiky je cílem vlády nastavit vyvážené prostředí, které nezmaří inovační potenciál sdílených služeb, nastaví jasná a předvídatelná pravidla a nebude znevýhodňovat stávající podnikatelské subjekty.

Informace o činnosti Rady hospodářské a sociální dohody ČR

V roce 2016 se uskutečnilo celkem 9 Plenárních schůzí tripartity. Mezi hlavní témata, jimiž se tripartita v roce 2016 zabývala a jež byly projednávány Plenární schůzí RHSD ČR i v jejích pracovních týmech, patří zejména problematika stavu čerpání prostředků z fondů EU, zvýšení minimální mzdy, odměňování řidičů veřejné autobusové dopravy v závazku veřejné služby, či odměňování zaměstnanců ve veřejných službách a správě. Mezi další a neméně podstatná témata lze zařadit i problematiku digitální agendy, novelizaci zákoníku práce, situaci ve společnosti OKD, výstavbu dopravní infrastruktury či akční plán na podporu hospodářského růstu a zaměstnanosti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Nové lávky v turistických oblastech severních Čech

19:28 Lesy ČR: Nové lávky v turistických oblastech severních Čech

Lávku s nosnou ocelovou konstrukcí a dubovým zábradlím instalovaly za 311 tisíc korun Lesy České rep…