„Už žádají o dary.“ Trump vypnul penězovody. Ekonom vidí, kdo už pláče. Skončil u Jandy

30.01.2025 22:55 | Monitoring

Ekonom Pavel Šik vítá rozhodnutí Donalda Trumpa pozastavit financování Agentury Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj neboli tzv. USAID a označuje ho za zásadní krok. Upozorňuje, že může negativně dopadnout na neziskové organizace, jako je Člověk v tísni, který podporoval Evropské hodnoty Jakuba Jandy. Zároveň poukazuje na dlouhodobé skandály spojené s USAID, která podle něj nefungovala jako humanitární pomoc, ale jako nástroj prosazování amerických zájmů a zasahování do politiky suverénních států.

„Už žádají o dary.“ Trump vypnul penězovody. Ekonom vidí, kdo už pláče. Skončil u Jandy
Foto: Repro YouTube @joerogan
Popisek: Donald Trump v podcastu Joea Rogana

Americký prezident Donald Trump vydal exekutivní příkaz, kterým na devadesát dní pozastavil téměř veškeré financování zahraniční pomoci USAID, s výjimkou Izraele a Egypta. Důvodem je přezkoumání, zda tato pomoc skutečně slouží americkým zájmům. Tento krok způsobil omezení či zastavení mnoha programů po celém světě a vedl k odchodu desítek úředníků z USAID, uvedl The Wall Street Journal.

Ekonom Pavel Šik vítá rozhodnutí Donalda Trumpa pozastavit financování americké agentury USAID, která dlouhodobě podporovala různé politické neziskové organizace po celém světě. Podle něj se jedná o krok, který by měl být trvalý. „Za pozastavení peněz USAID Trumpa miluju, a pokud to zastavení podpory politických neziskovek v zahraničí bude trvalé, získá si mě nadobro,“ uvádí ve svém facebookovém příspěvku.

Upozorňuje, že tato agentura skrze mezinárodní společnost Chemonics International financovala americké zájmy nejen na Ukrajině, ale i v dalších evropských zemích. Tento krok tedy podle něj není důležitý jen pro Spojené státy, ale má přímý dopad i na Evropany.

Od podpory demokracie k prosazování amerických zájmů

Dále ekonom připomíná historický kontext USAID a její původní roli v podpoře demokracie. Zmiňuje, že iniciativa amerického prezidenta Ronalda Reagana z roku 1982, kdy poprvé nastínil boj za demokracii prostřednictvím USAID a NED, byla vnímána pozitivně. Podle něj však tato pomoc v průběhu let změnila svůj charakter. „Jakkoli byla Reaganova iniciativa z roku 1982, kdy poprvé nastínil boj za demokracii prostřednictvím USAID a NED, pozitivní v podpoře demokracie na celém světě, stalo se z této pomoci podle mnohých spíše prosazování amerických zájmů. Ostatně i samotné oficiální cíle USAID zahrnují poskytování „ekonomické, rozvojové a humanitární pomoci po celém světě na podporu amerických zahraničněpolitických cílů“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská



Osobnost měsíce

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vypovědět poslušnost. Filip Turek přímo z Ameriky předestřel budoucnost ČR

14:14 Vypovědět poslušnost. Filip Turek přímo z Ameriky předestřel budoucnost ČR

Společně s Maďary, Italy, Rakušany a dalšími národy vypovědět poslušnost Evropské komisi. Tak lze dl…