Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro Blesk.cz oznámil, že se nezúčastní oslav 30. výročí sametové revoluce. Jako pamětník prý zavzpomíná na sametovou revoluci doma v klidu u svíčky. Navíc se mu zdá, že se na oslavy v ulicích chystá „fašistická úderka“.
Když Zemanova slova zaznamenal někdejší poradce premiérů Mirka Topolánka a Jana Fischera či vicepremiéra Pavla Bělobrádka Martin Schmarcz, zeptal se, čí je vlastně Miloš Zeman prezident.
„Zeman v květnu 2020 oslaví konec války s Putinem. Letošního 30. výročí sametové revoluce se nezúčastní. Čí je vlastně prezident?“ chtěl vědět.
V diskusi pod svým příspěvkem sice uznal, že se Zeman postavil na Letné na tribunu a na podzim 1989 promluvil k lidem, jen jedním dechem dodal, že stoupnout si na tribunu, když už je v podstatě vyhráno, umí každý.
A když už se Zemanovi nechce jít na Národní třídu, měl by pořádat oslavy důležitého českého státního svátku alespoň ve Vladislavském sále.
„Můžete mi vysvětlit, jak by se někdo s rajčetem a bez pozvánky dostal přes tu hromadu policistů a vojáků na Hradě? Pokud se bojí občanů, nic mu nebránilo uspořádat k 17. listopadu akci ve Vladislavském sále. Takže on se nejen bojí občanů, on z vysoka kašle na oslavu nejdůležitějšího svátku této republiky,“ zdůraznil Schmarcz.
„Na druhou stranu, od něj to není nelogické. Zvolili ho lidi, co porážku komunismu vnímají jako historickou křivdu a svou prohru (jako Putin vnímá konec SSSR jako katastrofu), milují Rusko a nenávidí Západ. Jinými slovy, Zeman prostě není prezidentem těch, kteří slaví 17. listopad 1989 jako návrat svobody, demokracie a práva,“ pokrčoval.
Se Schmarczem se pustil do debaty někdejší poslanec za hnutí ANO Andreje Babiše Bohuslav Chalupa, který konstatoval, že jde o prezidenta zvoleného v přímé volbě občanů a vrchního velitele ozbrojených sil.
Schmarczovi také doporučil, aby česká pravice zhodnotila přínosy i negativa polistopadového vývoje. Dokud to neudělá, neposune se dál.
„A to je právě fatální chyba v politickém uvažování Tvém a lidí tvé krevní skupiny... Pokud nebudete schopni objektivně a nestranně (?!) vyhodnotit přínos i negativa působení takzvané ‚pravice‘ na českou společnost, pak se budete jen zmítat v kruhu, z čehož nakonec úplně a totálně zblbnete... což už se děje,“ konstatoval Chalupa.
Schmarcz oponoval, že nejde o spor levice a pravice, ale o spor mezi lidmi, kteří na jedné straně vnímají listopad 1989 jako vykročení ke svobodě, ale lidé z druhé strany ho vidí jako chybu.
„Bobe, tady nejde o pravici a levici, to není spor ODS – ČSSD, je to spor mezi těmi, kteří berou 17. listopad 1989 jako osvobození, a těmi, kteří ho berou jako křivdu,“ zdůraznil exporadce premiérů.
Chalupu však nepřesvědčil. Někdejší poslanec si trval na tom, že mnoho lidí je z polistopadového vývoje zklamáno a politici by to měli v diskusích o listopadu vzít v potaz.
O slovo se přihlásil také europoslanec Stanislav Polčák (STAN), kterého prezident Zeman přirovnal k hyeně, Polčák nedávno napsal, že spor prezidenta Zemana s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem o případné zrušení dalšího trestního stíhání předsedy vlády vyřeší jednoho dne příroda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp