BIS prý vládu varovala před nebezpečnými lidmi ve vlivných pozicích. Poslanci se chtějí ministrů zeptat, jak s tím naložili

17.10.2015 8:06 | Zprávy

Vláda by neměla ignorovat informace Bezpečnostní informační služby (BIS), myslí si zřejmě poslanci ze sněmovní komise pro kontrolu činnosti (BIS). Žádají proto premiéra a jeho ministry, aby doložili, jak loni zacházeli s informacemi od této tajné služby. Podle informací Práva tak reagují na podezření, že některé resorty ignorovaly varování kontrarozvědky před bezpečnostním rizikem spojeným s konkrétními lidmi ve vysokých funkcích. Vláda ale argumentuje tím, že zákon nepřipouští, aby ji sněmovní komise kontrolovala. Informuje o tom server Novinky.cz.

BIS prý vládu varovala před nebezpečnými lidmi ve vlivných pozicích. Poslanci se chtějí ministrů zeptat, jak s tím naložili
Foto: bis.cz
Popisek: Odznak BIS

„Komise žádá předsedu vlády a členy vlády o podání písemné zprávy o přijatých opatřeních souvisejících s informacemi a dokumenty, které v roce 2014 obdrželi jako příslušní adresáti od BIS,“ stojí k tomu v usnesení, jež poslanci z komise přijali na začátku října a které je k dispozici na stránkách sněmovny.

Celý text je ZDE

Předseda komise Marek Benda (ODS) se k možným konkrétním podezřením na ignorování doporučení tajné služby odmítl vyjádřit. Nicméně připustil, že za usnesením je mimo jiné i pokus o nastavení vlastních mantinelů v kontrolní činnosti.

„Je to obecnější snaha přesně vymezit pravomoci komise, a to zejména za situace, kdy se mluví o nové úpravě kontroly tajných služeb,“ uvedl Benda s tím, že obdobná žádost už ze strany poslanců zazněla směrem k vládě v minulém volebním období a řada resortů jí tehdy podle něj vyhověla.

Komise má kontrolovat BIS, a ne vládu

Sobotkova vláda ale komisi své reakce na zprávy tajné služby dokládat nehodlá. Mluvčí Úřadu vlády Martin Ayrer v této souvislosti připomněl, že sněmovní komise má za úkol kontrolovat činnost BIS, a nikoli vládu.

„Předmětná žádost překračuje rámec zákonných oprávnění příslušného orgánu, a není tak aprobována zákonem,“ konstatoval v této souvislosti mluvčí premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Zároveň doplnil, že k získávání informací o konkrétních krocích vlády má Poslanecká sněmovna jiné legální postupy.

Tajná služba opakovaně upozorňuje na fakt, že do klíčových pozic ve státní správě, v příspěvkových organizacích nebo ve státem ovládaných společnostech se často dostávají lidé, které tajná služba považuje z pohledu bezpečnosti za rizikové.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mohli to zablokovat. Neudělali vůbec nic.“ Macinka se neudržel, když došlo na Fialu v Bruselu

20:30 „Mohli to zablokovat. Neudělali vůbec nic.“ Macinka se neudržel, když došlo na Fialu v Bruselu

V podcastu Datarun moderovaném komentátorem Thomasem Kulidakisem usedl předseda Motoristů sobě Petr …